ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակում Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Լիբանանի արտգործնախարար և էմիգրանտների հարցերով նախարար Յուսեֆ Ռաջիի հետ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
Անդրադարձ է արվել Մերձավոր Արևելքում վերջին իրադարձություններին։
Զրույցի ընթացքում կողմերը շեշտել են Հայաստանի և Լիբանանի միջև ձևավորված ավանդական բարեկամության հիման վրա երկկողմ համագործակցության խորացման պատրաստակամությունը։
Արարատ Միրզոյանն ու Յուսեֆ Ռաջին նաև կարծիքներ են փոխանակել տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ։ Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է օգոստոսի 8-ին ձեռք բերված համաձայնությունների մանրամասները՝ ընդգծելով դրանց հիմնարար սկզբունքները, ինչպես նաև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» հաղորդակցությունների իրականացման միջոցով ստեղծվող նոր հնարավորությունները։
Ֆրանսիան միացել է մի շարք արևմտյան երկրներին՝ ճանաչելով Պաղեստինի պետությունը։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ասել է, որ սա արվում է «հանուն խաղաղության»։Սեպտեմբերի սկզբին ՄԱԿ-ի 142 անդամ պետություններ ընդունել են Նյու Յորքի հռչակագիրը՝ բանաձև, որն աջակցում է երկպետական լուծման քայլերին և կոչ է անում ստեղծել առանց Համասի պաղեստինյան կառավարություն։
2024–ի հունիսի 21–ին ՀՀ–ն ճանաչել է Պաղեստինի պետությունը։ Պաղեստինը շնորհակալությամբ, Իսրայելը կոշտ քննադատությամբ է արձագանքել Պաղեստինի պետությունը ճանաչելու Հայաստանի որոշմանը:

25 Сентябрь 2025 - 07:48 AMT
В рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провёл встречу с министром иностранных дел и по делам эмигрантов Ливана Юсефом Раджи, сообщает МИД Армении.
В ходе встречи обсуждались недавние события на Ближнем Востоке.
Стороны подчеркнули готовность укреплять двустороннее сотрудничество, основываясь на исторически сложившейся дружбе между двумя странами.
Арарат Мирзоян и Юсеф Раджи также обменялись мнениями по текущей ситуации в регионе. Министр Мирзоян представил детали соглашений от 8 августа, акцентируя внимание на их основных принципах и новых возможностях, создаваемых за счёт реализации коммуникационной инициативы «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания».
Франция присоединилась к ряду западных стран, признавших Государство Палестина. Президент Эммануэль Макрон заявил, что это сделано «во имя мира». В начале сентября 142 государства — члены ООН приняли Нью-Йоркскую декларацию, содержащую призыв к созданию палестинского правительства без «Хамаса» и поддержку двухгосударственного решения. 21 июня 2024 года Армения признала Государство Палестина. Палестина поблагодарила за этот шаг, Израиль выступил с резкой критикой.