25 Սեպտեմբեր 2025 - 08:10 AMT
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Ստեփանակերտի պայթյունից 2 տարի անց հիմնական հարցերի պատասխանը չկա, իսկ ՊԲ այդ ժամանակվա հրամանատար Կամո Վարդանյանը մինչև հիմա լուռ է։
«2 տարի առաջ այս օրը, Արցախի դեմ ադրբեջանական հարձակման ու բռնի տեղահանման օրերին, ևս մեկ ողբերգություն արձանագրվեց` ՊԲ վառելիքաքսուքային պահեստը պայթեց, որի հետևանքով 200-ից ավելի մարդ մահացավ, շուրջ 2 տասնյակը մինչև հիմա անհետ կորած են համարվում:
Այս պայթյունի հետ կապված տարբեր վարկածներ շրջանառվեցին` ադրբեջանական հարվածից, ահաբեկչությունից մինչև անվտանգության կանոնների խախտում, սակայն մինչ այժմ այս թեմայի հետ կապված որևէ պարզաբանում, հստակեցում, առավել ևս` պատասխանատուների շրջանակ չկա:
Նախադեպը չունեցող ողբերգություն է տեղի ունեցել, հարյուրավոր մարդիկ են զոհվել, սակայն քննությունը մինչև հիմա արդյունք չի տվել և հիմնական հարցերի պատասխանը չկա` ի՞նչ է տեղի ունեցել իրականում և ո՞վ/ովքե՞ր են սրա համար պատասխան տալու:
Մինչև հիմա լուռ է ՊԲ այդ ժամանակվա հրամանատար Կամո Վարդանյանը և մինչ օրս որևէ հրապարակային խոսք չի հնչեցրել 2023 թվականի սեպտեմբերյան հարձակումների, արցախցիների բռնի տեղահանության և ՊԲ ենթակայությամբ օբյեկտի պայթյունի ու հարյուրավոր զոհերի մասին»,– գրել է Աբրահամյանը։
2023-ի սեպտեմբերի 25-ին, երբ Արցախում սկսվել էր զանգվածային արտագաղթը, Ստեփանակերտից ոչ հեռու գտնվող բենզինի պահեստի տարածքում տեղի ունեցավ հուժկու պայթյուն, որի հետևանքով գրանցվեց 218 զոհ, 120 վիրավոր, 21 անհետ կորած։

25 Сентябрь 2025 - 08:51 AMT
Депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян написал на своей странице в Facebook, что спустя два года после взрыва в Степанакерте нет ответов на ключевые вопросы, а тогдашний командующий Армией обороны Арцаха Камо Варданян до сих пор хранит молчание.
«Ровно два года назад, во время азербайджанского наступления и насильственного выселения армян Арцаха, произошла ещё одна трагедия: взрыв топливного склада Армии обороны, в результате которого погибло более 200 человек, а около 20 до сих пор считаются пропавшими без вести.
Ходили разные версии — от азербайджанского удара и теракта до нарушений техники безопасности, однако до сих пор не прозвучало никаких разъяснений или имён ответственных.
Это была беспрецедентная трагедия с сотнями жертв, но следствие не дало никаких результатов. Главные вопросы остаются без ответа: что произошло на самом деле и кто за это ответит?
Камо Варданян, командовавший Армией обороны в тот момент, до сих пор не выступил с ни одним публичным заявлением ни о сентябрьских атаках 2023 года, ни о насильственном выселении арцахцев, ни о взрыве на подведомственном объекте и сотнях погибших», — написал Абрамян.
25 сентября 2023 года, на фоне массового исхода населения из Арцаха, произошёл мощный взрыв на складе топлива недалеко от Степанакерта. Погибли 218 человек, 120 получили ранения, 21 пропал без вести.