25 Սեպտեմբեր 2025 - 13:54 AMT
ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը սեպտեմբերի 25-ի հերթական նիստում հաստատել է այն ընթացակարգը, որով ընտրվելու է մասնագիտացված կազմակերպությունը՝ Ազգային ժողովի ընտրությունների և համամասնական ընտրակարգով կայանալիք համայնքային ավագանիների ընտրությունների ընթացքում տեղամասերում տեսանկարահանում և ուղիղ հեռարձակում ապահովելու նպատակով, հայտնում է ԿԸՀ մամուլի ծառայությունը։
«Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի հրամանով ձևավորվում է մրցույթ կազմակերպող, գնումները համակարգող և գնահատող հանձնաժողով, որը սույն կարգով նախատեսված մրցույթը կազմակերպում և անցկացնում է «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով՝ հիմք ընդունելով Ազգային ժողովի և համամասնական ընտրակարգով անցկացվող համայնքների ավագանիների ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման համար «Ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքով սահմանված պահանջներն ու ժամկետները, ինչպես նաև ընտրական գործընթացների կազմակերպման նպատակով իրականացվող գնումների կատարման առանձնահատկությունները։
Այս փոփոխությունները պայմանավորված են 2024 թվականին «Ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում արված փոփոխություններով։
Հանձնաժողովն անդրադարձել է նաև մեկ այլ հարցի՝ փոփոխելով «ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ ՀՀ քաղաքացիություն չունեցող ընտրողների անձը հաստատող փաստաթղթերի տեսակները սահմանելու մասին» ԿԸՀ-ի N 21-Ն որոշումը։
«Դրա համաձայն՝ ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ քվեարկությանը մասնակցելու նպատակով ՀՀ քաղաքացիություն չունեցող անձանց թույլատրվելու է օգտագործել նաև այնպիսի անձնագիր, որը տրամադրվել է ժամանակավոր պաշտպանություն ստացած փախստականներին և ունի ՀՀ կառավարության 1998 թվականի դեկտեմբերի 25-ի N 821 որոշմամբ հաստատված անձնագրի նկարագրին համապատասխանող՝ 070 ծածկագրով փաստաթղթի նկարագրություն»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

25 сентября Центральная избирательная комиссия Армении (ЦИК) на очередном заседании утвердила порядок выбора специализированной организации для видеозаписи и прямой трансляции на избирательных участках во время выборов в Национальное собрание и выборов в советы общин по пропорциональной системе, сообщает пресс-служба ЦИК.
Согласно решению, по распоряжению председателя ЦИК формируется комиссия по организации и проведению конкурса, а также по оценке заявок. Конкурс проводится в соответствии с Законом РА «О закупках», при этом учитываются требования и сроки, предусмотренные Избирательным кодексом, а также особенности закупок для организации избирательных процессов.
Эти изменения связаны с поправками в Избирательный кодекс, внесенными в 2024 году.
ЦИК также рассмотрел другой вопрос, изменив решение № 21-Н «Об установлении видов документов, удостоверяющих личность избирателей, не имеющих гражданства РА, на выборах органов местного самоуправления».
В соответствии с изменением, на выборах в органы местного самоуправления лицам без гражданства РА будет разрешено использовать паспорта, выданные беженцам с временной защитой. Эти документы соответствуют описанию паспорта, утвержденному постановлением правительства № 821 от 25 декабря 1998 года, и имеют код 070.