ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Յորքում անցկացվող այցի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Ղազախստանի փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Մուրատ Նուրտլեուի հետ։
«Մենք առանձնահատուկ կարևորություն ենք տալիս Ղազախստանի հետ փոխգործակցությանը ոչ միայն երկկողմ, այլև ավելի լայն՝ տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ընդլայնման համատեքստում։ Այս աումով տրանսպորտային և գործարար կապերի զարգացումը մեր օրակարգային առաջնահերթություններից է»,- ընդգծել է նախարար Միրզոյանը։
Նման պատկերացման շրջանակում նախարարները մտքեր են փոխանակել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրականացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների վերաբերյալ՝ անդրադառնալով նաև դրա իրագործման հնարավորություններին TRIPP ծրագրի միջոցով։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի ու Ղազախստանի միջև ռազմավարական բնույթ կրող հարաբերությունների շարունակական զարգացումը՝ ընդգծելով տարբեր մակարդակներում ձևավորված ակտիվ երկխոսությունն ու ոլորտային համագործակցության ընդլայնումը։
Արարատ Միրզոյանն ու Մուրատ Նուրտլեուն քննարկել են նաև սպասվող բարձրաստիճան այցերի օրակարգային թեմաները, ինչպես նաև բազմակողմ ձևաչափերում համագործակցության հեռանկարները։

В рамках визита в Нью-Йорк министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с вице-премьером — министром иностранных дел Казахстана Муратом Нуртлеу.
«Мы придаем особое значение сотрудничеству с Казахстаном не только на двустороннем уровне, но и в более широком — в контексте расширения региональной связности. В этом плане развитие транспортных и деловых связей является одним из наших приоритетов», — отметил Мирзоян.
В этом контексте министры обменялись мнениями о работе по реализации проекта «Перекресток мира», обсудив также возможности его осуществления в рамках программы TRIPP.
Собеседники с удовлетворением отметили дальнейшее развитие стратегических отношений между Арменией и Казахстаном, подчеркнув активный диалог на разных уровнях и расширение отраслевого взаимодействия.
Арарат Мирзоян и Мурат Нуртлеу обсудили также повестку предстоящих высокоуровневых визитов, а также перспективы сотрудничества в многосторонних форматах.
Разработанный правительством Армении проект «Перекресток мира» направлен на развитие коммуникаций между Арменией, Турцией, Азербайджаном и Ираном посредством ремонта, строительства и эксплуатации дорог, железных дорог, трубопроводов, кабелей и линий электропередачи. Вся инфраструктура — дороги, железные дороги, воздушные маршруты, трубопроводы, кабели и линии электропередачи — будет функционировать под суверенитетом и юрисдикцией стран, по территории которых они проходят.