Հայաստանի պաշտպանության նախարարության բյուջեն 2026–ին կազմելու է 563.1 միլիարդ դրամ։ 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը հաստատվել է սեպտեմբերի 25-ին կայացած կառավարության նիստում։
2025 թվականին պաշտպանության ոլորտի բյուջեն եղել է 664.6 միլիարդ դրամ, այսինքն՝ հաջորդ տարվա համար նախատեսվում է 101.5 միլիարդ դրամով պակաս ֆինանսավորում, հայտնում է Factor.am-ը։
Նշվում է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեռևս օգոստոս ամսին կանխատեսել էր այս զարգացումները։
«Հնարավոր է, որ 2026 թվականի բյուջեում ծախսերի Էական աճ կամ պաշտպանական ծախսերի աճ ընդհանրապես չլինի։ Կարծում եմ՝ տրամաբանական է, համենայնդեպս, մեր գնահատականն այս պահին սա է»,- ասել էր նա։
Նախքան վարչապետի այս հայտարարությունը, ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ընդգծել էր, որ Ադրբեջանի հետ Վաշինգտոնում ընթացող խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրման գործընթացի պայմաններում կառավարությունը պլանավորում է 2026 թվականին կրճատել պաշտպանական ոլորտի բյուջեի մասնաբաժինը՝ 2025-ի համեմատ։
Ի հակադրություն՝ Ադրբեջանը ընդլայնում է իր ռազմական ծախսերը։ Բաքուն 2026 թվականին պաշտպանության ոլորտին կհատկացնի 5 միլիարդ 120 միլիոն ԱՄՆ դոլար, ինչը 90 միլիոն դոլարով գերազանցում է 2025 թվականի բյուջեն։

25 Сентябрь 2025 - 14:38 AMT
Бюджет Министерства обороны Армении на 2026 год составит 563,1 млрд драмов. Проект государственного бюджета был утвержден на заседании правительства 25 сентября.
В 2025 году на оборону выделялось 664,6 млрд драмов, что означает сокращение финансирования на 101,5 млрд драмов, сообщает Factor.am .
Премьер-министр Никол Пашинян еще в августе прогнозировал подобное развитие.
«Вполне возможно, что в бюджете 2026 года не будет существенного роста расходов или роста оборонных затрат вообще. Думаю, это логично; по крайней мере, такова наша оценка на данный момент», — отмечал он.
До этого министр финансов Ваге Ованнисян подчеркивал, что в условиях процесса парафирования мирного договора с Азербайджаном в Вашингтоне правительство планирует в 2026 году сократить долю оборонных расходов по сравнению с 2025 годом.
В отличие от Армении, Азербайджан увеличивает военный бюджет. В 2026 году Баку выделит на оборону 5 млрд 120 млн долларов США, что на 90 млн больше, чем в 2025 году.