26 Սեպտեմբեր 2025 - 06:40 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի կողմից կազմակերպված Տրանսատլանտյան ընթրիքի շրջանակներում Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն կարճատև եռակողմ շփումներ են ունեցել: Այդ մասին հայտնել է ԱԳՆ–ն։
Նշվում է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԱՄՆ շարունակական ակտիվ ներգրավածությունն արդեն իսկ հաստատված խաղաղության և դրա հետագա ամրապնդման գործում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հյուրընկալել է 2025 թվականի Տրանսատլանտյան ընթրիքը՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարների, գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի, Եվրամիության բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասի, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Շվեյցարիայի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարների մասնակցությամբ:

26 Сентябрь 2025 - 07:07 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов и государственный секретарь США Марко Рубио провели краткий трёхсторонний контакт на полях Трансатлантического ужина, организованного Рубио. Об этом сообщило Министерство иностранных дел Армении.
Отмечается, что Армения высоко оценивает активное и постоянное участие США в уже начатом мирном процессе и его дальнейшем укреплении.
Ранее стало известно, что госсекретарь США Марко Рубио провёл Трансатлантический ужин 2025 года с участием министров иностранных дел стран-членов НАТО, генерального секретаря НАТО Марка Рютте, Верховного представителя ЕС Каи Каллас, а также глав внешнеполитических ведомств Армении, Азербайджана, Швейцарии и Украины.