Հայաստանի փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հիմնադրման 76-ամյակին նվիրված ընդունելության ընթացքում, որը տեղի է ունեցել Չինաստանի դեսպանատանը, ասել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է բարեկամ Չինաստանի հետ առկա փոխգործակցությունը։
Նա նշել է նաև, որ Հայաստանը ցանկություն է հայտնել առավել սերտ կապեր հաստատել Շանհայի համագործակցության կազմակերպության հետ՝ ելնելով նրա հիմնարար արժեքներից։
«Հայաստանը մեծապես կարևորում է բարեկամ Չինաստանի հետ առկա փոխգործակցությունը և քաղաքական բարձր մակարդակի երկխոսությունը՝ հիմնված փոխըմբռնման և փոխվստահության բարձր արժեքների վրա: Գոհունակությամբ եմ ցանկանում նշել, որ 2025 թվականը, ինչպես և նախորդող տարիները, Հայաստան-Չինաստան բազմաոլորտ համագործակցության տեսանկյունից եղել է դինամիկ տարի, որը նշանավորվել է ինչպես բարձր մակարդակի երկկողմ փոխայցելություններով, այնպես էլ՝ դրանց արդյունքում գրանցած առարկայական արդյունքներով»,- իր ելույթում նշել է փոխվարչապետը:
Ամփոփելով ելույթը՝ Խաչատրյանը վերահաստատել է ՀՀ կառավարության հանձնառությունը՝ շարունակելու խորացնել և ամրապնդել Հայաստանի ու Չինաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունները և փոխշահավետ համագործակցությունը՝ վստահություն հայտնելով, որ երկկողմ բարեկամությունը կշարունակի զարգանալ ի շահ երկու ժողովուրդների:
Հայաստանը ՇՀԿ-ին անդամակցելու հայտ էր ներկայացրել, սակայն վերջին գագաթնաժողովի ժամանակ Պակիստանը վետո էր դրել անդամակցությանը, իսկ Հնդկաստանը արգելափակել է Ադրբեջանի մուտքը կազմակերպություն։

На приёме, посвящённом 76-летию основания Китайской Народной Республики и организованном в посольстве КНР в Ереване, вице-премьер Армении Тигран Хачатрян заявил, что Ереван высоко ценит сотрудничество с Китаем.
Он отметил, что Армения заинтересована в установлении более тесных связей с Шанхайской организацией сотрудничества (ШОС), опираясь на её основополагающие ценности.
«Армения придаёт большое значение сотрудничеству с дружественным Китаем и высокоуровневому политическому диалогу, основанному на принципах взаимопонимания и доверия. С удовлетворением отмечаю, что 2025 год, как и предыдущие, был динамичным с точки зрения многостороннего армяно-китайского сотрудничества, ознаменованным визитами на высоком уровне и конкретными результатами», — заявил он.
В завершение выступления Хачатрян подтвердил приверженность правительства Армении делу дальнейшего углубления и укрепления дружественных отношений и взаимовыгодного партнёрства с Китаем, выразив уверенность, что двустороннее сотрудничество продолжит развиваться на благо обоих народов.
Армения подала заявку на вступление в ШОС, однако на последнем саммите Пакистан наложил вето на её приём, а Индия заблокировала вступление Азербайджана в организацию.