Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, անդրադառնալով 2023–ի սեպտեմբերի 25-ին Ստեփանակերտի բենզինի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունին և մարդկային մեծաթիվ կորուստներին, գրել է, որ այդ զոհերի ընտանիքները, թերևս, արցախցիների ամենաշատ անտեսված ու խոցված հատվածն է:
Ըստ նրա՝ ՀՀ նորմալ իշխանություններն Արցախի ժողովրդին ցեղասպանության կամ էթնիկ զտման զոհի կարգավիճակ կտային:
«Երկու տարի առաջ այս օրը դժոխային էր Արցախում՝ Ստեփանակերտի բենզինի պահեստի պայթյունի պատճառով:
219 անձի զոհվելու, 22/23-ի անհայտ կորելու և շուրջ 300-ի վիրավորվելու պատճառ դարձած պայթյունը համաշխարհային մասշտաբի աղետ էր՝ ի լրումն ադրբեջանական ահաբեկչության ու բռնի տեղահանման ցեղասպանական պայմանների:
Այժմ այդ զոհերի ընտանիքները, թերևս, արցախցիների ամենաշատ անտեսված ու խոցված հատվածն է: Բացի հոգեբանական ծանրագույն տրավմաներից, նրանք կորցրել են իրենց կերակրողին (շատ դեպքերում՝ կերակրողներին), այժմ ոչ մի կարգավիճակ չունեն Մայր Հայաստանում, այդ հանգամանքով պայմանավորված ոչ մի լրացուցիչ աջակցություն չեն ստացել, իսկ անհայտ կորածների ճակատագրերի պարզման ուղղությամբ էլ ոչինչ չի արվել:
Թեև իշխանական բուրգում տաքուկ նստածները շատ լավ գիտեն այս հիմնախնդիրների մասին, բայց համառորեն աչք են փակում դրանց հանդեպ և խորացնում մարդկանց տառապանքները:
Հայաստանի նորմալ իշխանությունները այս թեմայով պետք է առնվազն հետևյալ գործողությունները կատարեին՝
Բոլոր զոհերին տան զոհվածի կարգավիճակ կամ գոնե նոր կարգավիճակ, օրինակ՝ Արցախի ժողովրդի ցեղասպանության (կամ էթնիկ զտման) զոհի կարգավիճակ: Նույնը պետք է արվի վիրավորների մասով:
Բոլոր զոհերի ընտանիքներին ապահովեն համապատասխան ու շարունակական սոցիալական երաշխիքներով և առողջապահական ծառայություններով:
Բավարար քայլեր ձեռնարկեն անհայտ կորածների ճակատագրերի պարզման ուղղությամբ՝ քննարկելով բոլոր վարկածները և հատկապես հարազատների կողմից ներկայացվող փաստերը:
Պատշաճ ու համակողմանի հետաքննություն անցկացնեն դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով»,-ասվում է գրառման մեջ։
2023-ի սեպտեմբերի 25-ին, երբ Արցախում սկսվել էր զանգվածային արտագաղթը, Ստեփանակերտից ոչ հեռու գտնվող բենզինի պահեստի տարածքում տեղի ունեցավ հուժկու պայթյուն, որի հետևանքով գրանցվեց 218 զոհ, 120 վիրավոր, 21 անհետ կորած։

Бывший государственный министр Арцаха Артак Бегларян, вспоминая взрыв на складе топлива близ Степанакерта 25 сентября 2023 года, назвал тот день «адом для Арцаха».
«Взрыв, в результате которого погибло 219 человек, 22–23 пропали без вести и около 300 были ранены, стал катастрофой мирового масштаба в дополнение к азербайджанскому террору и геноцидным условиям насильственного изгнания», — написал он.
По словам Бегларяна, будучи нормальными, армянские власти признали бы народ Арцаха жертвами геноцида или этнической чистки. Он подчеркнул, что семьи погибших остаются «наиболее игнорируемой и уязвимой частью арцахцев». Эти люди перенесли тяжёлую психологическую травму, потеряли кормильцев, не имеют никакого статуса в Армении и не получают дополнительной поддержки. Судьба пропавших без вести также остаётся невыясненной.
Он обвинил представителей власти в осведомлённости о проблеме и преднамеренном её игнорировании, что только усиливает страдания людей.
Бегларян указал, что армянские власти должны были предпринять следующие шаги:
- Присвоить всем погибшим и пострадавшим статус жертв — либо как погибшим в результате взрыва, либо как жертвам геноцида или этнической чистки.
- Обеспечить семьи погибших соответствующими социальными гарантиями и медицинским обслуживанием.
- Принять меры по установлению судьбы пропавших без вести, включая всестороннее рассмотрение версий, особенно представленных родственниками.
- Провести полноценное и объективное расследование инцидента с целью установления виновных и привлечения их к ответственности.
25 сентября 2023 года, на фоне массового исхода из Арцаха, на складе топлива недалеко от Степанакерта произошёл мощный взрыв. Погибло 218 человек, ранено 120, 21 числится пропавшим без вести.