ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը լուրջ դերակատարություն է ունենալու առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում։ Այդ մասին հայտնել է Հայ ազգային կոնգրեսի փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը՝ ընդգծելով, որ առաջիկա ընտրությունները չեն դիտարկվում իբրև ինքնանպատակ միջոց, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Ստեղծել ժողովրդի համար այլընտրանքային մի քաղաքական ուժ, որը հիմնված կլինի թե՛ ծրագրային պլատֆորմի վրա, և թե՛ կապահովի այնպիսի համախմբում, որ Հայաստանում հնարավոր լինի ծավալել համաժողովրդական շարժում։ Սա գլխավոր նպատակն է»,- թվարկել է ՀԱԿ փոխնախագահը։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք ՀԱԿ-ը կդառնա այդ համախմբման առանցքը և կմասնակցի՞ ընտրություններին, Զուրաբյանը հիշեցրել է ուժի պատմական դերը՝ Հայաստանի անկախության հաստատումից մինչև հետագա քաղաքական գործընթացներում ակտիվ ներգրավվածություն։
«Բնականաբար, մենք բոլորս ունենք պատասխանատվություն։ Տեր-Պետրոսյանը՝ որպես հիմնադիր նախագահ, նույնպես ունի պատասխանատվություն այն ամենի համար, ինչ կատարվել է, որովհետև Հայաստանի հետագա ղեկավարները շեղվեցին այն գծից, որը նա նախատեսում էր խաղաղության հաստատման առումով՝ ուժի դիրքերից խաղաղության հասնելու ճանապարհով։ Այսօր մենք տեսնում ենք, թե ինչ խեղճ վիճակում է հայտնվել մեր երկիրը, ինչքան ծանր պարտությունների ու կորուստների բովով է անցել։ Այս պայմաններում ո՛չ հիմնադիր նախագահը, ո՛չ էլ այն քաղաքական ուժը, որը նա ղեկավարում է, չեն կարող անտարբեր մնալ»,- շարունակել է Զուրաբյանը։
Զուրաբյանի համոզմամբ՝ ներկայում քաղաքական դաշտում բացակայում է այնպիսի ուժ, որը սեփական ռեսուրսներով կարող է ձևավորել համաժողովրդական շարժում։ Նա վստահեցրել է, որ ՀԱԿ-ը չի ձգտում ամեն ինչ կենտրոնացնել միայն իր շուրջ, և բաց է գործակցելու համար։
«Համագործակցությունը պետք է կառուցվի իրատեսական և պրագմատիկ քաղաքական սկզբունքների վրա։ Խոսքը վերաբերում է ոչ թե այն կեղծ խաղաղությանը, որը երկիրը հասցրել է այսօրվա վիճակին, այլ իրական ծրագրի, որի հիմքում դրված է աշխարհաքաղաքական հավասարակշռությունը։ Այդ ծրագիրը պետք է ապահովի ոչ միայն կայուն խաղաղություն, այլև Հայաստանի տնտեսական զարգացումը։ Երևանը Մեղրիով կապող երկաթուղու կառուցման, մալուխային կապի ստեղծման, ավտոմոբիլային ենթակառուցվածքների բարելավման անհրաժեշտություն պետք է լինի։ Այս ամենին պետք է գումարվեն տեխնոլոգիական լուրջ նախաձեռնություններ։ Առանց նեղ ոլորտներում ու խորշային տեխնոլոգիաներում առաջնային դիրքեր գրավելու, Հայաստանը չի կարող ապահովել իր կայուն տեղը համաշխարհային տնտեսական արևի տակ»,- ավելացրել է Զուրաբյանը։
Նա կարևորել է ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումը՝ նշելով, որ ներկայում Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումները հակառակ ուղղությամբ են ընթանում՝ սահմանափակելով ժողովրդավարության հնարավորությունները։

Первый президент Армении Левон Тер-Петросян сыграет серьёзную роль в предстоящих парламентских выборах, которые состоятся 7 июня 2026 года. Об этом сообщил вице-президент партии «Армянский национальный конгресс» (АНК) Левон Зурабян, передаёт Sputnik Армения. Он подчеркнул, что выборы не рассматриваются как самоцель.
«Цель — создать альтернативную политическую силу, основанную на чёткой программной платформе и способную обеспечить объединение народа для запуска всенародного движения», — отметил Зурабян.
Отвечая на вопрос, станет ли АНК центром такого объединения и примет ли участие в выборах, он напомнил об исторической роли партии — от обретения независимости до участия в ключевых политических процессах.
«Очевидно, что мы все несём ответственность. Тер-Петросян как основатель независимой Армении также несёт ответственность за всё, что произошло. Ведь последующие лидеры отклонились от курса, который он наметил — достижение мира с позиции силы. Сегодня наша страна оказалась в крайне уязвимом положении и прошла через тяжёлые поражения и утраты. В таких условиях ни первый президент, ни возглавляемая им политическая сила не могут оставаться в стороне», — добавил он.
По мнению Зурабяна, в нынешнем политическом поле отсутствует сила, способная собственными ресурсами сформировать народное движение. Он заверил, что АНК не стремится концентрировать всё вокруг себя и открыт к сотрудничеству.
«Сотрудничество должно строиться на реалистичных и прагматичных принципах. Речь не о той ложной мирной повестке, которая довела страну до сегодняшнего состояния, а о настоящей программе, основанной на геополитическом балансе. Эта программа должна предусматривать не только устойчивый мир, но и экономическое развитие Армении. Необходимо построить железную дорогу Ереван–Мегри, улучшить цифровую и транспортную инфраструктуру, а также продвигать технологические инициативы. Без лидерства в узких технологических сферах Армения не сможет занять стабильное место в мировой экономике», — подчеркнул он.
Он также указал на необходимость укрепления демократических институтов, заявив, что внутриполитическое развитие в стране сейчас движется в обратном направлении, ограничивая возможности демократии.