26 Սեպտեմբեր 2025 - 12:18 AMT
ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ։
Արարատ Միրզոյանը և Կայա Կալասը քննարկել են աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային ընթացիկ զարգացումները՝ այդ պայմաններում կարևորելով ՀՀ-ԵՄ համագործակցության առաջնահերթ ծրագրերի ընդգծումը։
Կողմերն իրենց գոհունակությունն են արտահայտել Հայաստան-ԵՄ գործընկերության դինամիկ զարգացման կապակցությամբ, որը ընդգրկել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտները։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչը նաև քննարկել են միջազգային հաղորդակցության ծրագրերի իրականացման հարցերը՝ ընդգծելով դրանց նշանակությունը տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության ամրապնդման գործում։

На полях 80-й сессии Генеральной ассамблеи ООН глава МИД Армении Арарат Мирзоян встретился с высоким представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Каей Каллас.
Стороны рассмотрели текущие геополитические и региональные события, подчеркнув важность выделения приоритетных программ сотрудничества Армения–ЕС в новых условиях.
Они выразили удовлетворение динамичным развитием партнерства Армения–ЕС, охватывающего все сферы, представляющие взаимный интерес.
Также обсуждались вопросы реализации международных коммуникационных проектов, которые стороны сочли важными для укрепления стабильности и мира в регионе.