27 Սեպտեմբեր 2025 - 06:40 AMT
«Red Wings» ավիաընկերության Նիժնի Նովգորոդ-Երևան չվերթն իրականացնող ինքնաթիռն արտակարգ վայրէջք է կատարել Սամարայի օդանավակայանում։ Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից հայտնել են, որ արտակարգ վայրէջքի պատճառը տեխնիկական խնդիրն է, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ըստ «Փաստինֆոյի»` վթարի մասին լուրը խուճապ է առաջացրել ուղևորների շրջանում, ոմանց ինքնազգացողությունը կտրուկ վատացել է: Դեպքի վայր է ժամանել շտապօգնության բրիգադը։ Մինչ բժիշկների ժամանելը տուժածներին առաջին օգնություն է ցուցաբերել ինքնաթիռում գտնվող բժիշկը։
Ըստ «Զվարթնոց» օդանավակայանի առցանց չվացուցակի՝ WZ-1347 չվերթն իրականացնող ինքնաթիռը Երևանում պետք է վայրէջք կատարեր սեպտեմբերի 26-ին՝ 22։40-ին, սակայն ավելի ուշ ասվել է, որ վայրէջքը նախատեսված է սեպտեմբերի 27-ին՝ 03։55-ին։
Ավելի ուշ Red Wings-ից տեղեկացրել են, որ Նիժնի Նովգորոդ-Երևան չվերթի ուղևորները Հայաստանի մայրաքաղաք են ժամանել պահեստային ինքնաթիռով։
Ավիաընկերությունը բացատրել է, որ սկզբնական ինքնաթիռը Սամարայում վայրէջք է կատարել ինքնաթիռի երեք հիդրավլիկ համակարգերից մեկը վերահսկող համակարգում ցուցիչ լույսի պատճառով։

Самолет авиакомпании Red Wings, выполнявший рейс Нижний Новгород–Ереван, совершил экстренную посадку в аэропорту Самары из-за технической неисправности. Об этом сообщает Комитет гражданской авиации Армении со ссылкой на «Sputnik Армения».
Как передаёт «Пастинфо», сообщение об инциденте вызвало панику среди пассажиров, у некоторых резко ухудшилось самочувствие. На место прибыла бригада скорой помощи, а до её прибытия первую помощь пострадавшим оказал врач, находившийся на борту.
Согласно онлайн-табло аэропорта «Звартноц», самолет, выполнявший рейс WZ‑1347, должен был приземлиться в Ереване 26 сентября в 22:40, однако время прибытия было позже изменено на 03:55 27 сентября.
Позже в авиакомпании Red Wings сообщили, что пассажиры прибыли в столицу Армении на резервном борту. Как пояснили в компании, экстренная посадка была вызвана срабатыванием индикатора в системе контроля одной из трёх гидравлических систем самолета.