27 Սեպտեմբեր 2025 - 06:50 AMT
Մերձավանում տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ՀՀ ՆԳՆ և ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված մեծածավալ համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հանցանք կատարելու անմիջականորեն ծագած կասկածի հիմքով ձերբակալվել և նախաքննական մարմին է ներկայացվել մեկ անձ, հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված անհետաձգելի գործողությունների արդյունքում ձերբակալվածին պատկանող շինությունում հայտնաբերվել են Քրեական օրենսգրքով արգելված՝ արարքին վերջինիս առնչությունը հաստատող բացահայտ հետքեր, այդ թվում՝ հանցագործության կատարման պահին օգտագործված դիմակը, ձեռնոցները, կոշիկները, բաճկոնը, գիշերային տեսանելիության սարքը, որոնք վերջինս փորձել է այրման եղանակով ոչնչացնել:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարվում են բազմաթիվ ապացուցողական և վարութային գործողություններ՝ դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու, այդ թվում՝ հանցագործության գործիք հանդիսացող ինքնաձիգը հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Քննչական կոմիտեն հավաստիացնում է, որ օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմիններն ամբողջությամբ տիրապետում են օպերատիվ իրավիճակին, իսկ նախաքննական մարմինը Քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկելու է անհրաժեշտ միջոցներ՝ քրեական պատասխանատվության անխուսափելիության սկզբունքը կենսագործելու, ինչպես նաև նախաքննության համակողմանիությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Հաշվի առնելով քրեական վարույթի հանրային հնչեղությունը՝ Քննչական կոմիտեն քննության արդյունքների վերաբերյալ օրենքով նախատեսված թույլատրելիության սահմաններում պարբերաբար հանդես կգա հաղորդագրությամբ:

27 Сентябрь 2025 - 07:29 AMT
Следственный комитет сообщает, что по уголовному делу, возбужденному по факту убийства в Мердзаване, в результате масштабных и комплексных оперативно-розыскных мероприятий, проведённых сотрудниками МВД и СНБ Армении, был задержан один человек. Его передали для проведения предварительного следствию на основании возникшего обоснованного подозрения в совершении преступления.
В ходе неотложных следственных действий в принадлежащем задержанному строении были обнаружены прямые следы преступления, запрещённые Уголовным кодексом, указывающие на его возможную причастность. Среди них — маска, перчатки, обувь, куртка и прибор ночного видения, использованные во время убийства. Подозреваемый пытался уничтожить улики путём сожжения.
Следственные органы продолжают проведение широкого спектра процессуальных и доказательственных действий с целью полного выяснения обстоятельств дела, включая поиск автомата, который, по данным следствия, был орудием преступления.
Следственный комитет уверяет, что оперативные службы полностью контролируют ситуацию, а следствие будет использовать все предусмотренные законом средства для обеспечения неотвратимости уголовной ответственности и всесторонности расследования.
С учётом общественного резонанса по делу, Следственный комитет будет регулярно публиковать информацию о ходе расследования в рамках дозволенного законом.
Примечание: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда.