27 Սեպտեմբեր 2025 - 07:09 AMT
Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը Նյու Յորքում անցկացված հանդիպման շրջանակում հանդիպել է Եվրոպական միության շրջակա միջավայրի, ջրային ռեսուրսների, կայունության և մրցունակ վերամշակման տնտեսության հարցերով հանձնակատար Ջեսիկա Ռոսվալին։
Քննարկման առանցքում եղել են առաջիկա COP17 համաժողովի կազմակերպմանն առնչվող հարցերը և փոխգործակցության հնարավոր ուղղությունները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է կողմերի համաժողովների համադրման կարևորությունը՝ անդրադառնալով նախորդ COP-երի փորձին և տարբեր միջազգային տարբեր կառույցների ներգրավմամբ ձևավորվող սիներգիաներին։
Նախարարն առանձնահատուկ շեշտադրել էճիշտ մոտեցումների և արդյունավետ մեթոդաբանությունների կիրառման անհրաժեշտությունը՝ նպատակային և շոշափելի արդյունքների հասնելու համար։
Քննարկվել են նաև COP17-ի կազմակերպչական գործընթացը, սպասվող աշխատանքները և նախապատրաստական քայլերը՝ արդյունավետ և համակարգված ընթացք ապահովելու նպատակով։
Կարևորվել են շահակիցների հետ շարունակական կապի պահպանումը և համատեղ իրազեկման արշավների իրականացումը, ինչը մեծապես կնպաստի հանրային ներգրավվածության և տեղեկացվածության բարձրացմանը։
Նախարարը վերահաստատել է ՀՀ հանձնառությունը՝ սերտ համագործակցությամբ շարունակել աշխատանքը կայունության ապահովման, բնապահպանական քաղաքականությունների արդյունավետ իրագործման և կլիմայական մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ։
ՄԱԿ-ի «Կենսաբազմազանության մասին» կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը Հայաստանում նախատեսվում է անցկացնել 2026 թվականի հոկտեմբերի 18-30-ը։

27 Сентябрь 2025 - 07:36 AMT
Министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян в рамках визита в Нью-Йорк провёл встречу с комиссаром Европейского союза по вопросам окружающей среды, водных ресурсов, устойчивости и циркулярной экономики Джессикой Росвал.
В центре обсуждения были вопросы, связанные с организацией предстоящей 17-й конференции сторон (COP17) Конвенции ООН о биологическом разнообразии, которая состоится в Армении в октябре 2026 года, а также возможные направления взаимодействия.
Стороны подчеркнули важность координации форматов конференций, опираясь на опыт предыдущих COP и синергию, создаваемую при участии различных международных структур.
Министр особо отметил необходимость применения правильных подходов и эффективных методологий для достижения целенаправленных и ощутимых результатов.
Также были обсуждены организационные процессы, предстоящие задачи и подготовительные шаги для обеспечения эффективного и скоординированного проведения COP17.
Было подчёркнуто значение постоянной связи с заинтересованными сторонами и проведения совместных информационно-просветительских кампаний, способствующих повышению общественной вовлечённости и осведомлённости.
Министр вновь подтвердил приверженность Армении продолжить тесное сотрудничество в целях обеспечения устойчивости, реализации эффективной экологической политики и преодоления климатических вызовов.
17-я конференция сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии планируется провести в Армении с 18 по 30 октября 2026 года.