29 Սեպտեմբեր 2025 - 06:39 AMT
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի նախագահ Անալենա Բերբոքի հետ։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են միջազգային համակարգում ՄԱԿ-ի դերի, բազմակողմ փոխգործակցության ամրապնդման և այդ ուղղությամբ առկա մարտահրավերների հարցերը։
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ բազմակողմանի համագործակցության համար այս բարդ ժամանակներում Հայաստանը շարունակում է սատարել Միավորված ազգերի կազմակերպությանը, նրա Կանոնադրությամբ ամրագրված հիմնարար սկզբունքներին և աջակցում է 2030 թվականի օրակարգի իրականացմանը։
Նախարար Միրզոյանը և Գլխավոր ասամբլեայի նախագահը կարևորել են Վաշինգտոնում կայացած բանակցությունների արդյունքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրի և եռակողմ հռչակագրով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների նշանակությունը։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в Нью-Йорке встретился с Анналеной Бербок, председателем Генеральной Ассамблеи ООН.
Собеседники обсудили роль ООН в международной системе, укрепление многостороннего сотрудничества и актуальные вызовы в этом направлении.
Арарат Мирзоян отметил, что в это сложное для многостороннего взаимодействия время Армения продолжает поддерживать Организацию Объединённых Наций, закреплённые в её Уставе основные принципы, а также реализацию Повестки дня на 2030 год.
Министр Мирзоян и председатель Генассамблеи подчеркнули важность предварительно подписанного мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном и договорённостей, достигнутых в ходе трёхсторонней декларации в Вашингтоне.
В рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян также принял участие во встрече министров G20.