Հոկտեմբերի 1-ին, «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրի շրջանակում, «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում նախատեսվում է անցկացնել «Հառիճի պատմամշակութային ժառանգությունը» խորագրով ցուցահանդես։
«Եվրոպական ժառանգության օրեր 2025»-ը անցկացվելու է «Ժառանգություն և ճարտարապետություն. պատուհաններ՝ դեպի անցյալ, դռներ՝ դեպի ապագա» խորագրի ներքո։
Ցուցահանդեսում ներկայացվելու են «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հավաքածուում պահվող հնագիտական գտածոներ Հառիճի տարածքից, ինչպես նաև ազգագրական արժեքավոր նմուշներ, հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարության Պահպանության ծառայություն ՊՈԱԿ-ը։
Ցուցադրության առանցքում լինելու է Հառիճավանքը՝ որպես միջնադարյան Հայաստանի հոգևոր և մշակութային կենտրոն։ Այցելուները հնարավորություն են ունենալու դիտել վանական համալիրի արխիվային լուսանկարները, ճարտարապետական չափագրությունները և վերականգնման աշխատանքների վերաբերյալ վավերագրերը։
Բացի իր ճարտարապետական և հոգևոր նշանակությունից, Հառիճավանքը ճանաչվել է նաև որպես կրթական հաստատություն։ Հատուկ ուշադրություն է հատկացվելու Կոմիտասի գործունեությանը, ով գտնվելով Հառիճավանքում, գրի է առել 34 նոր երգ։ Դրանցից մի քանիսը ցուցահանդեսի բացման օրը կատարելու է Երևանի պետական կոնսերվատորիայի «Կոմիտաս» ուսանողական երգչախումբը։
Ցուցահանդեսի նպատակն է վերարժևորել Հառիճի նշանակությունը՝ որպես հայկական ազգային ինքնության, պատմական հիշողության և մշակութային ժառանգության պահպանման առանցքային օջախ։

1 октября в рамках программы «Европейские дни наследия» в историко-культурном заповеднике-музее «Звартноц» откроется выставка под названием «Культурное наследие Арича».
«Европейские дни наследия 2025» проходят под девизом «Наследие и архитектура: окна в прошлое, двери в будущее».
На выставке будут представлены археологические находки из Арича, хранящиеся в фондах «Службы охраны исторической среды и музей-заповедников», а также ценные этнографические экспонаты, сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении.
В центре экспозиции — монастырь Аричаванк, духовный и культурный центр средневековой Армении. Посетители смогут увидеть архивные фотографии монастырского комплекса, архитектурные обмеры и документы о реставрационных работах.
Помимо архитектурного и духовного значения, Аричаванк был известен и как образовательное учреждение. Особое внимание уделено деятельности Комитаса, который, находясь в Аричаванке, записал 34 новых песни. Несколько из них прозвучат на открытии выставки в исполнении студенческого хора «Комитас» Ереванской государственной консерватории.
Цель выставки — переоценить значение Арича как ключевого очага сохранения армянской национальной идентичности, исторической памяти и культурного наследия.