Հայաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Նյու Յորքում մասնակցություն է ունեցել Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագրի ուժի մեջ մտնելուն նպաստող համաժողովին և հանդես է եկել ելույթով։
Ելույթի ընթացքում ԱԳ փոխնախարարը վերահաստատել է Հայաստանի դիրքորոշումը միջուկային չտարածման օրակարգին և միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագրի նպատակներին աջակցելու հարցում։
Նա շեշտել է, որ ներկայիս անվտանգային միջավայրի պայմաններում կարևորվում է համարժեք միջազգային արձագանքի ապահովումն ու հանձնառությունների ստանձնումը՝ առկա մարտահրավերներին դիմակայելու համար։
Իր խոսքում Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը նաև կոչ է հղել այն պետություններին, որոնք դեռ չեն ստորագրել և վավերացրել Պայմանագիրը, հնարավորինս արագ կատարել այդ քայլը։ Այս համատեքստում նա հիշատակել է Հայաստանի կողմից համահեղինակած և ՄԱԿ շրջանակում ընդունված բանաձևը, որը վերաբերում է Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման մասին պայմանագրին։
ԱԳ փոխնախարարը նաև կարևորել է կարողությունների զարգացման նախաձեռնությունների խթանումը՝ պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունների արդյունավետ իրականացման նպատակով։
Մոսկվայում Փաշինյանը մասնակցել է «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» համաժողովին և հանդիպում ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։

29 Сентябрь 2025 - 11:32 AMT
Заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян в Нью-Йорке принял участие в конференции по содействию вступлению в силу Договора о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний (ДВЗЯИ) и выступил с речью.
В своём выступлении он подтвердил позицию Армении в поддержку повестки ядерного нераспространения и целей ДВЗЯИ.
Он подчеркнул, что в нынешних условиях безопасности важно обеспечить адекватный международный ответ и взять на себя обязательства для противодействия существующим вызовам.
Абисогомонян также обратился к государствам, которые ещё не подписали и не ратифицировали Договор, с призывом сделать это как можно скорее. В этом контексте он напомнил о резолюции ООН по ДВЗЯИ, соавтором которой является Армения.
Замминистра также отметил важность поощрения инициатив по развитию потенциала для эффективного выполнения обязательств, предусмотренных договором.
В Москве премьер-министр Никол Пашинян принял участие в конференции «Мировая атомная неделя» и встретился с президентом России Владимиром Путиным.