29 Սեպտեմբեր 2025 - 10:37 AMT
ՀՀ առողջապահության նախարարության հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի (ՀՎԿԱԿ) իմունականխարգելման վարչության ղեկավար Զարուհի Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրել է, որ առաջիկա երկու ամիսների ընթացքում դրանցից մեկը մշտապես տեղակայված է լինելու Կենտրոն վարչական շրջանում, իսկ մյուսը կշարժվի Երևանի մյուս վարչական շրջաններում։
Նրա խոսքով՝ սուր շնչառական վարակների սեզոնը սկսվում է տարվա 40-րդ շաբաթից, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա նշել է, որ վերջին շաբաթվա ընթացքում հիվանդացության դեպքերն աճել են 1.4 անգամ նախորդ շաբաթվա համեմատ, սակայն նախորդ տարվա համեմատ արձանագրվել է 1.1 անգամ նվազում։ Նվազում է նկատվել նաև հոսպիտալացման դեպքերում։
Զարուհի Գրիգորյանի տեղեկացմամբ՝ վարակվածների 78 տոկոսը մինչև 18 տարեկան անձինք են, իսկ հոսպիտալացվածների 90 տոկոսը՝ նույն տարիքային խմբից։
ՀՎԿԱԿ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Սվետլանա Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ վերջին 2-3 շաբաթների ընթացքում հանրապետությունում մեկնարկել է գրիպի դեմ պատվաստումների գործընթացը։
Նրա խոսքով՝ ներկա պահին համակարգում առկա պատվաստանյութի քանակը բավարար է՝ ամբողջ երկրի պահանջարկը հոգալու համար։ Ամեն տարի մոտ 200 հազար դեղաչափ գրիպի դեմ պատվաստում է իրականացվում, և այս տարի նույնպես նկատվում է ակտիվ հետաքրքրվածություն։
«Խմբաքանակը համապատասխանում է հանրապետության պահանջարկին, և համակարգն ունի բավարար քանակություն, որպեսզի ապահովի աճող պահանջարկը։ Յուրաքանչյուր տարի մոտավորապես 200 հազար դեղաչափ գրիպի դեմ պատվաստումներ են իրականացվում, ու այդ միտումն ակտիվանում է. այս տարի էլ հետաքրքրվածություն կա»,- ասել է նա։
Նա նաև նշել է, որ արդեն օգտագործվել է բաշխված պատվաստանյութերի մոտ 20 տոկոսը։ Ըստ նրա՝ գրիպի դեմ պատվաստումը կարելի է անցկացնել զուգահեռ այլ պլանավորված պատվաստումների հետ, իսկ հետպատվաստումային արձագանքները համարժեք են մյուս պատվաստումների դեպքում արձանագրվող երևույթներին։
«Պատվաստանյութն առաջնային տրամադրվում է ռիսկի խմբերին` 6 ամսականից մինչև 5 տարեկան երեխաներ, ուղեկցող հիվանդություններ ունեցող անձինք, հղիներ, 65 տարեկանից բարձր անձինք, սոցիալական խնամքի կենտրոնների շահառուներ և աշխատակիցներ, զորակոչի ենթակա անձինք և բուժաշխատողներ»,- նշել է նա։
Զարուհի Գրիգորյանը հավելել է, որ պատվաստումից կարող են օգտվել նաև օտարերկրյա քաղաքացիները, քանի որ քաղաքացիության կամ գրանցման առկայությունը պարտադիր պայման չէ։

С первой недели октября в Ереване начнут работать мобильные центры вакцинации против гриппа.
Как сообщила Заруи Григорян, руководитель отдела иммунизации Национального центра по контролю и профилактике заболеваний (НЦКПК) Минздрава Армении, один центр будет постоянно действовать в административном районе Кентрон, а другой в течение двух месяцев будет перемещаться по остальным районам столицы, передает Sputnik Армения.
Она отметила, что сезон острых респираторных инфекций начинается с 40-й недели года. За последнюю неделю заболеваемость выросла в 1,4 раза по сравнению с предыдущей, однако снизилась в 1,1 раза по сравнению с прошлым годом. Сократилось также количество госпитализаций.
По её данным, 78% заболевших — лица до 18 лет, а среди госпитализированных этот показатель составляет 90%.
Заместитель директора НЦКПК Светлана Григорян сообщила, что за последние 2–3 недели в республике стартовала вакцинация против гриппа. Текущего объема вакцин достаточно, чтобы удовлетворить потребности всей страны. Ежегодно выполняется около 200 тысяч прививок, и в этом году также наблюдается высокий интерес.
Она отметила, что уже использовано около 20% распределённых вакцин. Прививку от гриппа можно делать параллельно с другими плановыми вакцинациями, а поствакцинальные реакции аналогичны реакциям на иные прививки.
«Вакцина в первую очередь предоставляется группам риска: детям от 6 месяцев до 5 лет, лицам с хроническими заболеваниями, беременным женщинам, людям старше 65 лет, проживающим и работающим в социальных учреждениях, призывникам и медработникам», — сказала она.
Заруи Григорян добавила, что вакцинироваться могут и иностранные граждане, так как наличие гражданства или регистрации не является обязательным условием.