Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարար Տոյու Օանան անդրադարձ է կատարել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակում Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ ունեցած հանդիպմանը։ Ռումինիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը այս հանդիպման մասին հրապարակում է արել X միկրոբլոգում, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակներում հանդիպեցի Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։ Ռումինիան շարունակում է վճռականորեն հանձնառու լինել Հայաստանի կայունությանը, դիմադրողականությանը և ժողովրդավարական զարգացմանն աջակցելուն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով։ Մենք վճռականորեն պաշտպանում ենք տարածաշրջանային խաղաղությունը, երկխոսությունը և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների համապարփակ կարգավորումը»,-իր գրառման մեջ նշել է Ռումինիայի ԱԳ նախարարը։
Տոյու Օանան իր գրառման մեջ շեշտել է, որ ակնկալում է Հայաստանի և Ռումինիայի միջև ձևավորել ամուր ու գործնական գործընկերություն՝ ի շահ երկու պետությունների և ողջ հարավկովկասյան տարածաշրջանի։
«Ամուր կերպով աջակցում եմ Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև հարաբերությունների շարունակական զարգացմանը՝ ի շահ տարածաշրջանային կայունության, խաղաղության և բարգավաճման»,-ասված է Տոյու Օանայի գրառման մեջ։

29 Сентябрь 2025 - 11:35 AMT
Министр иностранных дел Румынии Тойю Оана прокомментировала встречу с главой МИД Армении Араратом Мирзояном в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Глава румынского внешнеполитического ведомства сообщила об этом в публикации на X, передает «Арменпресс».
«В рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН я встретилась с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном. Румыния остаётся твёрдо приверженной поддержке стабильности, устойчивости и демократического развития Армении как в двустороннем, так и в многостороннем форматах. Мы решительно поддерживаем региональный мир, диалог и всестороннее урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном», — отметила министр.
Оана подчеркнула, что рассчитывает на формирование прочного и практического партнёрства между Арменией и Румынией в интересах двух стран и всего Южного Кавказа.
«Я твёрдо поддерживаю дальнейшее развитие отношений между Арменией и ЕС ради региональной стабильности, мира и процветания», — добавила она.
8 августа в Белом доме премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию по итогам вашингтонской встречи. В тот же день министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров предварительно подписали «Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».