29 Սեպտեմբեր 2025 - 13:10 AMT
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի ունեցած դատական նիստի ընթացքում հանրային մեղադրող Արման Բաղդասարյանը միջնորդել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին ազատազրկել 2 տարի 6 ամիս ժամկետով։
«Քննարկվող դեպքում մեղադրյալին մեղսագրվում է դիտավորությամբ սահմանադրական կարգի հիմունքների և պետության անվտանգության դեմ ուղղված միջին ծանրության հանցագործության կատարում։ Ելնելով պատժի նպատակներն ապահովելու արդարացի նկատառումներից՝ միջնորդում եմ Միքայել Աջապահյանին նշանակել ազատազրկում 2 տարի 6 ամիս ժամկետով՝ հաշվարկելով նաև նրա կալանքի տակ գտնվելու ժամանակահատվածը»,-hայտարարել է Բաղդասարյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Դատարանը վճիռը կհրապարակի հոկտեմբերի 3-ին, ժամը 17։30-ին։
Ավելի վաղ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մեղավոր էր ճանաչել Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին։
Նրա նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, որը վերաբերում է իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերին։

29 Сентябрь 2025 - 13:33 AMT
На заседании Ереванского суда общей юрисдикции государственный обвинитель Арман Багдасарян ходатайствовал о назначении наказания в виде 2 лет и 6 месяцев лишения свободы для архиепископа Микаэла Аджапахяна, руководителя Ширакской епархии Армянской апостольской церкви.
«В данном случае обвиняемому вменяется умышленное совершение преступления средней тяжести против основ конституционного строя и государственной безопасности. Исходя из целей наказания, прошу назначить Микаэлу Аджапахяну 2 года и 6 месяцев лишения свободы, с учётом времени, проведённого им под арестом», — заявил Багдасарян, передаёт «Арменпресс».
Суд огласит приговор 3 октября в 17:30.
Ранее Ереванский суд общей юрисдикции признал архиепископа Аджапахяна виновным.
Уголовное дело против него возбуждено по статье 422, часть 2 Уголовного кодекса Армении за публичные призывы к узурпации власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному свержению конституционного строя. Аджапахян находится под арестом с 28 июня и не признаёт предъявленные обвинения.