ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ զրույցում, պատասխանելով «Թրամփի ուղի» նախագծում ԵՄ-ի ներգրավվածության հնարավորության վերաբերյալ հարցին, ասել է, որ ընդգծելով, որ TRIPP-ը քննարկվում է ՀՀ–ԱՄՆ ձևաչափով։
«TRIPP–ը քննարկվում է Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ ձևաչափով: Կարող է ներգրավվել ցանկացած երրորդ կողմ, որի շուրջ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն ձեռք կբերեն համաձայնություն»,-ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Վարչապետը հավելել է, որ ԵՄ-ն Հայաստանի համար վստահելի գործընկեր է և իշխանությունները շահագրգռված են, որ նման վստահելի գործընկերների շրջանակը ընդլայնվի։
«Եվ մենք շահագրգռված ենք, որ մեզ համար վստահելի ավելի ու ավելի շատ գործընկերներ ներգրավվեն: Զուտ կոռեկտության առումով ֆիքսվել է, որ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն են թեման քննարկում: Եվ երրորդ կողմերը կարող են ներգրավվել երկու կողմերի համաձայնության դեպքում»,-նշել է նա։

29 Сентябрь 2025 - 13:34 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос о возможном участии ЕС в проекте «Путь Трампа», подчеркнул, что TRIPP обсуждается исключительно в армяно-американском двустороннем формате, передаёт «Арменпресс».
«TRIPP обсуждается в формате Армения–США. Любая третья сторона может быть вовлечена только в том случае, если Армения и США достигнут соглашения», — сказал он.
Глава правительства добавил, что ЕС является надёжным партнёром для Армении, и власти заинтересованы в расширении круга таких партнёров.
«Мы заинтересованы в том, чтобы всё больше надёжных партнёров было вовлечено. Но ради корректности отмечу: обсуждение идёт между Арменией и США, а третьи стороны могут быть подключены только при согласии обеих сторон», — отметил Пашинян.
Ранее на сессии Генассамблеи ООН Пашинян, отвечая на заявления президента Ильхама Алиева, подчеркнул, что выражение «Зангезурский коридор» воспринимается как территориальное требование к Армении и противоречит логике миростроительства, несмотря на Вашингтонскую декларацию.