29 Սեպտեմբեր 2025 - 13:44 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ստրասբուրգում` Եվրոպայի պալատում, հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ՀՀ և Եվրոպայի խորհրդի համագործակցության օրակարգը՝ ընդգծելով ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումները։ Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է Հայաստանի Կառավարության պատրաստակամությունը՝ շարունակելու արդյունավետ փոխգործակցությունը ԵԽ կառույցների հետ։
Կողմերն անդրադարձել են նաև ԵԽԽՎ-ի հետ ձևավորված աշխատակարգային կապերին, ինչպես նաև մոնիթորինգի ձևաչափերում համագործակցությանը։ Զրուցակիցները ընդգծել են, որ Հայաստան–Եվրոպայի խորհուրդ գործընկերության խորացումը կարևոր է ինչպես ինստիտուցիոնալ դիմակայունության, այնպես էլ եվրոպական իրավական տարածքի հետ ինտեգրացիոն գործընթացների համար։
Անդրադարձ է կատարվել ԵԽԽՎ ընթացիկ նստաշրջանի օրակարգին։ Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Ռուսոպուլոսին բարձր մակարդակով կազմակերպված հյուրընկալության և մշտական աջակցության համար՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը գնահատում է Եվրոպայի խորհրդի դերակատարությունը տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգի, հիմնարար ազատությունների պաշտպանությունը և դատական համակարգի արդյունավետության բարձրացումը խթանելու գործում։
Կողմերը վերահաստատել են երկխոսության շարունակականության և գործնական համագործակցության ընդլայնման պատրաստակամությունը։
ՀՀ վարչապետը և ԵԽԽՎ նախագահը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային հարցերի շուրջ։
Զրուցակիցներն ընդգծել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումն ու վստահություն հայտնել, որ խաղաղության հաստատումը նոր և նշանակալի ազդակ կհաղորդի տարածաշրջանում համագործակցության զարգացմանն ու կայունության ապահովմանը:
Սեպտեմբերի 30-ին վարչապետ Փաշինյանը ելույթ կունենա ԵԽԽՎ չորրորդ նստաշրջանի լիագումար նիստում։ Այցի շրջանակում նա արդեն հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի հետ։ Հանդիպումներ են նախատեսված նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Մատիաս Գիյոմարի, ինչպես նաև Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ’Ֆլահերթիի հետ։

29 Сентябрь 2025 - 13:52 AMT
В Страсбурге, во Дворце Европы, премьер-министр Никол Пашинян встретился с председателем Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Теодоросом Русопулосом.
На встрече обсуждалась повестка сотрудничества Армения–Совет Европы, включая реформы, направленные на укрепление демократических институтов, защиту прав человека и верховенство закона. Пашинян подчеркнул готовность правительства продолжать эффективное взаимодействие с органами Совета Европы.
Стороны затронули также вопросы сотрудничества в формате мониторинга и рабочие контакты с ПАСЕ, отметив, что углубление партнёрства Армения–Совет Европы важно как для институциональной устойчивости, так и для интеграции Армении в европейское правовое пространство.
Собеседники обсудили повестку текущей сессии ПАСЕ. Пашинян поблагодарил Русопулоса за высокий уровень организации визита и постоянную поддержку, подчеркнув, что Армения высоко ценит роль Совета Европы в продвижении мира, защите фундаментальных свобод и повышении эффективности судебной системы.
Стороны подтвердили готовность продолжать диалог и расширять практическое сотрудничество.
Пашинян и Русопулос обменялись мнениями по региональным и международным вопросам. Они подчеркнули значение предподписания мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном 8 августа в Вашингтоне, выразив уверенность, что мирный процесс станет важным стимулом для развития сотрудничества и обеспечения стабильности в регионе.
30 сентября Пашинян выступит на пленарном заседании четвёртой части сессии ПАСЕ. В рамках визита он уже встретился с генсеком Совета Европы Аленом Берсе и проведёт встречи с председателем ЕСПЧ Матиасом Гийомаром и комиссаром Совета Европы по правам человека Майклом О’Флаэрти.