29 Սեպտեմբեր 2025 - 13:53 AMT
Երևանի քաղաքապետարանը հանդես է եկել նախաձեռնությամբ՝ սահմանափակելու բջջային հեռախոսների և այլ թվային սարքերի կիրառումը դպրոցներում։ Այս հարցը քննարկվել է գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ։ Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի խոսքով՝ ծնողների մեծ մասն աջակցում և խրախուսում է նախաձեռնությունը։
Ըստ առաջարկի՝ 1-6-րդ դասարանցիներին արգելվելու է դասաժամերին, միջոցառումների և նույնիսկ դասամիջոցների ընթացքում ունենալ միացված հեռախոս, հայտնում է «Ազատությունը»։
Անհրաժեշտության դեպքում աշակերտը կարող է բերել այն դպրոց, սակայն դասի սկզբում կհանձնի դասղեկին և կվերցնի միայն ավարտին։ 7-12-րդ դասարանների համար նախատեսվում է սահմանափակված օգտագործման կարգ։ Սահմանափակումները վերաբերում են ոչ միայն հեռախոսներին, այլև պլանշետներին, խելացի ժամացույցներին և այլ թվային սարքավորումներին։
Քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Մարգարիտ Խաչատրյանի խոսքով՝ ծրագիրը նախնական փուլում կգործարկվի 15 դպրոցներում։ Առաջիկա 2 օրերին ծրագիրն արդեն կուղարկվի և տարեվերջին կգնահատվի աշակերտների ֆիզիկական, սոցիալական և հոգեբանական ցուցանիշներն ու առաջադիմության որակը։
«Հնարավոր է, որ աշակերտները սկզբնական շրջանում դժգոհեն այս սահմանափակումներից, սակայն համոզված եմ՝ դրանք դրական ազդեցություն կունենան կրթության որակի, առօրյայի և նույնիսկ երեխաների երջանկության վրա», – հայտարարել է Տիգրան Ավինյանը։

Мэрия Еревана выступила с инициативой ограничить использование мобильных телефонов и других цифровых устройств в школах. Вопрос обсуждался на оперативном совещании. По словам мэра Тиграна Авиняна, большинство родителей поддерживают эту идею.
Согласно предложению, ученикам 1–6 классов будет запрещено пользоваться телефонами не только во время уроков и мероприятий, но и на переменах. При необходимости ребёнок может принести телефон в школу, однако в начале занятий должен сдать его классному руководителю и получить обратно только после окончания. Для 7–12 классов будет установлен режим ограниченного использования. Ограничения распространяются также на планшеты, смарт-часы и другие цифровые устройства.
Начальник управления общего образования мэрии Маргарит Хачатрян отметила, что программа на первом этапе будет внедрена в 15 школах. В ближайшие два дня её направят в учебные заведения, а к концу года будут оценены физические, социальные и психологические показатели учащихся, а также качество их успеваемости.
«Возможно, поначалу ученики будут недовольны этими ограничениями, но я уверен, что они окажут положительное влияние на качество образования, повседневную жизнь и даже на счастье детей», — заявил Авинян.