Վարշավայում կայացած հանդիպման ժամանակ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը և Լիտվայի իր գործընկեր Կեստուտիս Բուդրիսը քննարկել են համագործակցության ընդլայնման նոր հեռանկարները։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել Հայաստան–Լիտվա գործընկերային հարաբերություններին՝ առանձնացնելով երկկողմ քաղաքական երկխոսության դրական ընթացքն ու այն հիմնող ընդհանուր արժեքների վրա կառուցված բարեկամական կապերը։
Միրզոյանn իր երախտագիտությունն է հայտնել Լիտվային՝ Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգին, դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնություններին, ինչպես նաև Եվրամիության հետ համագործակցության խորացման հարցում ցուցաբերած աջակցության համար։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև ԵՄ շրջանակում սպասվող շփումներին, ինչպես նաև ոլորտային համագործակցության խթանման առկա մեխանիզմներին։
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանն ու Կեստուտիս Բուդրիսը կարծիքներ են փոխանակել տարածաշրջանային ընթացիկ զարգացումների վերաբերյալ։ Լիտվայի արտգործնախարարը ողջունել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ներառյալ Խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը, իր հերթին, կարևորել է համաձայնեցված հիմնական սկզբունքների հիման վրա հաղորդակցությունների բացումը՝ նշելով, որ այդ ճանապարհով հնարավոր է բարձրացնել տարածաշրջանային փոխկապակցվածության մակարդակը։
Սեպտեմբերի 29-ին Վարշավայի անվտանգության ֆորումի մեկնարկին Արարատ Միրզոյանին ողջունել են նախագահ Կատաժինա Պիսարսկայան և ֆորումի հիմնադիր, «Կազիմիր Պուլասկի» հիմնադրամի նախագահ Զբիգնև Պիսարսկին։
Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Զբիգնև Պիսարսկիի հետ։ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել «Երևանյան երկխոսություն» ֆորումի և «Վարշավայի անվտանգության ֆորումի» միջև համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունների շուրջ։

Во время встречи, состоявшейся в Варшаве, министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и его литовский коллега Кястутис Будрис рассмотрели перспективы расширения двустороннего сотрудничества.
Стороны обсудили текущее состояние армяно-литовских партнёрских отношений, особо отметив позитивную динамику политического диалога и дружеские связи, основанные на общих ценностях.
Мирзоян выразил благодарность Литве за поддержку демократической повестки Армении, инициатив по укреплению устойчивости, а также за содействие в углублении сотрудничества с Европейским союзом.
Собеседники также затронули предстоящие контакты в рамках ЕС и существующие механизмы для стимулирования отраслевого взаимодействия.
Арарат Мирзоян и Кястутис Будрис обменялись мнениями по поводу текущих региональных процессов. Глава МИД Литвы приветствовал договорённости, достигнутые 8 августа в Вашингтоне, включая предварительное подписание мирного соглашения.
Министр иностранных дел Армении, в свою очередь, подчеркнул важность открытия коммуникаций на основе согласованных ключевых принципов, отметив, что это может способствовать повышению уровня региональной взаимосвязанности.
*29 сентября на открытии Варшавского форума по безопасности Арарата Мирзояна приветствовали президент Катажина Писарска и основатель форума, глава Фонда Казимежа Пулавского Збигнев Писарски.
Также состоялась отдельная встреча Мирзояна с Збигневом Писарски, в ходе которой обсуждались возможности расширения сотрудничества между форумами «Ереванский диалог» и «Варшавский форум по безопасности».*