Հայաստանի ԱԳՆ–ն տեղեկացրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով բանակցային փաստաթղթերի ուսումնասիրման աշխատանքները շարունակվում են, իսկ ընթացիկ զարգացումների մասին հանրությունը պատշաճ իրազեկում կստանա, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
Արդեն ավելի քան 9 ամիս է անցել այն օրվանից, երբ հայտնի դարձավ, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է արտգործնախարարին գրանցել գերատեսչության արխիվում առկա բանակցային բոլոր փաստաթղթերը։
Նախքան այս հանձնարարությունը՝ Փաշինյանը հրավիրել էր բանավեճի Հայաստանի նախկին երեք նախագահներին, սակայն վերջիններս մերժել էին հրավերը։ Առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը բանավիճելու փոխարեն առաջարկել էր հրապարակել Մինսկի խմբի համանախագահների ներկայացրած բոլոր խաղաղության ծրագրերը, ներառյալ՝ 2019 թվականի հունիսին ներկայացված տարբերակը, ինչպես նաև Հայաստանի դիվանագիտական պատասխանները։ Նման պահանջներ կրկնել են նաև ընդդիմադիրները՝ արձագանքելով Փաշինյանի պնդումներին, թե «1994-ից, այսինքն՝ հրադադարից հետո բանակցային գործընթացը եղել է Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմ վերադարձնելու մասին»։
Ամիսներ անց Նիկոլ Փաշինյանը կրկին թարմացրել է նախկին ղեկավարների հետ բանավիճելու իր հրավերը, ի պատասխան Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց. «Թող հրապարակի բոլոր փաստաթղթերը: Հրապարակի, արդեն վեճը վերջացած կլինի»:
Քաղաքական դաշտում առկա են տարբեր մեկնաբանություններ։ Ընդդիմադիրների մատնանշած 2019 թվականի տարբերակը, ըստ նրանց, տրամադրվել է հենց գործող իշխանության ժամանակ, ու այժմ, երբ Մինսկի խումբը այլևս չի գործում, չկա իրավական արգելք՝ այն հանրայնացնելու համար։ Այդուհանդերձ, ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը նշել է, որ քաղաքական կաշկանդվածություն չկա, սակայն փաստաթղթերը միայն Հայաստանին չեն պատկանում։
ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանն այդ տարբերակը բնութագրել է որպես շահավետ, պնդելով, որ այն հնարավորություն էր տալիս պահպանել Արցախի հայկական կարգավիճակը։ Իսկ իշխանության ներկայացուցիչները հակադարձում են՝ բանակցային բոլոր տարբերակները ենթադրել են Ղարաբաղի վերադարձը Ադրբեջանի կազմ։
«Եթե այն իրագործվեր, մենք կունենայինք մի իրողություն, որ ընդամենը պետք է 5 շրջան հետ հանձնեինք Ադրբեջանին, և կնքվեր լիակատար խաղաղություն՝ խաղաղարար զորքերով, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի լուծման հարցը շաղկապվում էր Քելբաջարի և Լաչինի ոչ միջանցքային մասի վերադարձի հետ: Սա մի փայլուն լուծում էր իրականում, որովհետև դա նաև դրդելու էր Ադրբեջանին, եթե նա ուզում էր Քելբաջարը ետ ստանալ, գնալ կարևորագույն զիջումների Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում», – ասել է Զուրաբյանը։
Իսկ ինչ էր իրականում ամփոփված 2019-ի փաստաթղթում. մինչ պաշտոնական նյութը չի հրապարակվել, ՔՊ-ից պատգամավոր Արման Եղոյանը Factor TV-ին ներկայացրել է դրա հիմնական կետերը. «Կետ առաջին՝ 5 շրջանի վերադարձ, կետ երկրորդ՝ կոմունիկացիները ապաշրջափակվում, կետ երրորդ՝ խաղաղապահներ են մտնում Լեռնային Ղարաբաղ: Միջազգային երաշխիքներ չէին, ռուսական երաշխիքներ էին»։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը պնդում է, որ այդ առաջարկը եղել է ՀՀ երրորդ Սերժ Սարգսյանի թողած բանակցային ժառանգության ամփոփումը, սակայն կոնկրետ չեն պարզաբանում, թե ինչ ընթացք է ստացել Մինսկի խմբի առաջարկը՝ Փաշինյանի ղեկավարությամբ։ Լևոն Զուրաբյանը շարունակում է պնդել, որ իշխանությունը մերժել է այդ տարբերակը։
Իշխանության ներկայացուցիչներ Ռուբեն Ռուբինյանն ու Արման Եղոյանը հերքում են մերժման փաստը՝ նշելով, որ ոչ մի առաջարկ իրենց կողմից չի մերժվել։
«Մենք մեր իշխանության օրոք չենք մերժել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման որևէ առաջարկ, հետևաբար ամեն ինչ, որ ասում է սրան հակառակ, սուտ է», – նշել է Ռուբինյանը։
2019-ին, եթե ընդդիմության նշած ժամանակահատվածը ճիշտ է, Նիկոլ Փաշինյանն արդեն արել էր իր հայտնի հայտարարությունները, այդ թվում, որ Ղարաբաղը պետք է վերադառնա բանակցային սեղան:
Մինչ այդ ՀՀ ԱԳՆ պաշտոնական կայքում անհասանելի է մնում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր բաժինը՝ վերնագիրը կա, բովանդակությունը՝ ոչ:
Դեռ 2024 թվականին Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էլչին Ամիրբեկովը հայտարարել էր, որ Բաքուն չի ընդունում ԱԳՆ կայքում առկա ձևակերպումը, ըստ որի՝ «Արցախը պատմական Հայաստանի անբաժանելի մասն է»։
Անցած տարի ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը «Ազատությանը» հայտնել էր, որ բաժինը կայքից չի հանվել, և բովանդակությունը հասանելի կլինի «պատշաճ ժամկետներում»: Թե ո՞րն է այդ պատշաճ ժամկետը, խոսնակը չէր հստակեցրել։ Փաստն այն է, որ խափանումն արդեն մեկուկես տարուց ավելի շարունակվում է:

30 Сентябрь 2025 - 08:24 AMT
Министерство иностранных дел Армении подтвердило, что работы по изучению и инвентаризации переговорных документов по Нагорному Карабаху продолжаются. Об этом сообщает «Азатутюн», ссылаясь на информацию министерства, при этом подчёркивается, что общественность будет своевременно проинформирована о дальнейших действиях.
Прошло уже более девяти месяцев с тех пор, как премьер-министр Никол Пашинян поручил главе МИД зарегистрировать все переговорные документы, находящиеся в архиве ведомства.
До этого Пашинян пригласил трёх бывших президентов Армении на публичные дебаты, но они отказались. Первый президент Левон Тер-Петросян предложил вместо дебатов опубликовать все мирные инициативы, представленные сопредседателями Минской группы ОБСЕ, включая вариант от июня 2019 года, а также официальные дипломатические ответы Армении. Аналогичные требования озвучивают и представители оппозиции, особенно в ответ на заявления Пашиняна, согласно которым «с 1994 года переговоры шли о возвращении Нагорного Карабаха в состав Азербайджана».
Спустя несколько месяцев Пашинян повторно предложил дебаты. Тер-Петросян ответил: «Пусть опубликует все документы — и вопрос будет закрыт».
Политическое поле поляризовано. Оппозиция утверждает, что версия 2019 года была предложена уже при действующей власти, и поскольку Минская группа больше не функционирует, правовых препятствий к её обнародованию нет. Однако вице-спикер парламента Рубен Рубинян указал, что политических ограничений нет, но документы не принадлежат только Армении.
Вице-председатель АНК Левон Зурабян охарактеризовал этот вариант как выгодный, утверждая, что он позволял сохранить армянский статус Арцаха. Представители властей возражают, что все предложения предусматривали возвращение Карабаха Азербайджану.
«Если бы это реализовалось, мы бы просто вернули пять районов Азербайджану, подписали бы мир с вводом миротворцев, а статус Карабаха был бы увязан с возвращением не-коридорной части Кельбаджара и Лачина. Это было блестящее решение, которое вынудило бы Баку пойти на уступки по статусу», — заявил Зурабян.
Что конкретно содержал документ 2019 года, пока неясно, но депутат от «Гражданского договора» Арман Егоян в интервью Factor TV перечислил основные пункты: «Первое — возврат пяти районов, второе — разблокировка коммуникаций, третье — ввод миротворцев в Карабах. Международных гарантий не было, только российские».
Фракция «Гражданский договор» утверждает, что это предложение обобщало переговорное наследие третьего президента Сержа Саргсяна. Однако не уточняется, как это предложение развивалось при Пашиняне. Зурабян продолжает настаивать, что оно было отклонено.
Рубинян и Егоян это отрицают:
«Мы не отклоняли ни одного предложения по урегулированию карабахского конфликта. Все утверждения об обратном — ложь», — заявил Рубинян.
Если указанные оппозицией сроки верны, то уже в 2019 году Пашинян сделал свои известные заявления, в том числе — о необходимости возвращения Карабаха за стол переговоров.
Тем временем, раздел “Нагорно-карабахская проблема” на официальном сайте МИД остаётся недоступным — название есть, но содержания нет.
В 2024 году спецпредставитель президента Азербайджана Эльчин Амирбеков заявил, что Баку не принимает формулировку МИД Армении, в которой «Арцах называется неотъемлемой частью исторической Армении».
Год назад пресс-секретарь МИД Ани Бадалян сообщила «Азатутюн», что раздел не был удалён и его содержание станет доступным «в разумные сроки». Но она не уточнила, какие именно это сроки. Фактически, раздел остаётся недоступным уже более полутора лет.