«Տաշիր գրուպ» հոլդինգի ղեկավարի տեղակալ և «Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը համարվում է աշխարհի ամենաանվտանգ երկրներից մեկը, քանի որ հայ ժողովուրդը չունի հանցագործությունների հանդեպ բնական ձգտում։ Սակայն, նրա խոսքով, 2018-ից հետո ծանր հանցագործությունների թիվը աճել է 10 անգամ, քանի որ ուժային կառույցների ներուժը շեղվել է այլ ուղղություններով։
«Մեզ ցույց են տալիս երկաթի մանդատ, անգամ աշխատանքային ժամին աշխատանքային նկար են գցում՝ երկաթի մուրճը նկարի մեջ։ Դա երկաթի մուրճ չի, դա ձեռնաշղթաներ են հայ ժողովրդի համար, եթե մենք ևս 5 տարի այս մարդուն պահենք, ինձ թվում է՝ տասնյակ 1000-ավոր նոր մեր հայրենակիցներ իրենց ձեռքերին ունենալու են ձեռնաշղթաները»,– հայտարարել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ըստ նրա՝ ուժային կառույցների ներուժը քաղաքականապես ոչ իշխանական ուժերի, գործիչների, գործարարների և մարդկանց դեմ է ուղղորդվում։
«Մինչև 2018 թ․-ը 7 տարվա ընթացքում Հայաստանում եղել էր 100,000 հանցագործություն։ 2018 թ․ից մինչև այսօր Հայաստանում 220,000 հանցագործություն է տեղի ունեցել»,– ասել է նա,
Կարապետյանը շեշտել է, որ հակակոռուպցիոն գործերի թիվը ընդհանուր քրեական վարույթների ընդամենը 1 %-ն է, իսկ իրականում քրեական գործերը հաճախ օգտագործվում են ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող գործարարների և անհատների դեմ։
Նա հավելել է, որ վերջին շրջանում հաճախակի են նաև վենդետաները և սպանությունները, քանի որ ուժային կառույցները բավարար չափով չեն զբաղվում այդ խնդիրներով։
Կարապետյանը նշել է, որ վերջին 7 տարում ձերբակալվածների թիվը 7 անգամ աճել է՝ տարեկան հասնելով մոտ 7000-ի, մինչդեռ 2018-ին այդ թիվը կազմում էր 900։
Կարապետյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանի ազատությունն ու օրինականությունը ապահովելու համար անհրաժեշտ է, որ ուժային կառույցները վերադառնան իրենց հիմնական գործառույթներին։

Заместитель главы группы компаний «Ташир» и координатор движения «По-своему» Нарек Карапетян заявил, что Армения считается одной из самых безопасных стран, поскольку у армян нет естественной склонности к преступности. Однако, по его словам, после 2018 года число тяжких преступлений выросло в 10 раз, так как потенциал силовых структур был направлен в другое русло.
«Нам показывают железный мандат, даже выкладывают фото с железным молотком. Но это не молоток — это наручники для армянского народа. Если мы еще 5 лет будем держать этого человека, десятки тысяч наших соотечественников окажутся в наручниках», — заявил он, передает Sputnik Армения.
Карапетян отметил, что силовые органы в основном действуют против политически неугодных сил, деятелей, бизнесменов и простых граждан.
«До 2018 года за 7 лет в Армении было зафиксировано 100 000 преступлений. С 2018-го по сегодняшний день уже 220 000», — сказал он.
По его словам, антикоррупционные дела составляют лишь 1% всех уголовных производств, а на деле уголовные дела часто используются против бизнесменов и людей с оппозиционными взглядами.
Карапетян добавил, что в последние годы участились случаи вендетт и убийств, так как силовые структуры не уделяют им достаточного внимания.
Он подчеркнул, что число арестов выросло в 7 раз и сейчас достигает примерно 7 000 в год, тогда как в 2018 году составляло всего 900.
Карапетян уверен, что для обеспечения свободы и законности в Армении силовые структуры должны вернуться к своим основным функциям.