1 Հոկտեմբեր 2025 - 08:37 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին և Պետական խորհրդի նախագահ Լի Ցյանին՝ Չինաստանի կազմավորման 76-ամյակի կապակցությամբ։
Նա նշել է, որ Հայաստանի և Չինաստանի միջև բարեկամությունը ռազմավարական գործընկերությամբ թևակոխել է որակապես նոր մակարդակ:
Նախագահին ուղղված ուղերձում Փաշինյանը գրել է․ «Ընդունեք խնդրեմ ջերմագին շնորհավորանքներս Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 76-ամյակի կապակցությամբ:
Չինաստանի՝ պետականության ամրապնդման, տնտեսության զարգացման և արդիականացման, ինչպես նաև միջազգային ասպարեզում երկրի դիրքավորման ճանապարհը հիրավի տպավորիչ է:
Վերջին տարիներին Հայաստան-Չինաստան փոխգործակցության ամենատարբեր ոլորտներում արձանագրված հաջողությունները նույնպես երկուստեք հանձնառության և համատեղ շարունակական ջանքերի արդյունք են, որոնց շնորհիվ մեր երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունները բարձրացվեցին որակապես նոր՝ ռազմավարական գործընկերության մակարդակի։
Երախտագիտությամբ եմ հիշում մեկ ամիս առաջ Չինաստանում ինձ ցուցաբերված ջերմ ընդունելությունը և Ձեզ հետ ունեցած արդյունավետ քննարկումները երկկողմ հարաբերությունների և տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ: Անկասկած, կայացած այցի արդյունքները և բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները պատմա­կան նոր էջ են բացում Հայաստանի և Չինաստանի միջև երկկողմ միջպետական հարաբերություններում:
Լիահույս եմ, որ համատեղ գործուն ջանքերով լրացուցիչ լիցք կհաղորդենք մեր երկրների միջև փոխադարձ վստահության և հարգանքի վրա խարսխված՝ վերընթաց զարգացում ապրող հարաբերությունների հետագա խորացմանը՝ ռազմավարական գործըն­­­­կե­րության շրջանակը հարստացնելով հավակնոտ նպատակներով և ուղղություն­ներով»:
Պետական խորհրդի նախագահ Լի Ցյանին ուղղված ուղերձում վարչապետը նշել է․ «Գոհունակությամբ եմ արձանագրում, որ Հայաստանի և Չինաստանի միջև փոխադարձ հարգանքի, վստահության և պատմական ամուր կապերի վրա խարսխված դարավոր բարեկամությունը մեր երկրների միջև հաստատված ռազմավարական գործընկերությամբ թևակոխել է որակապես նոր մակարդակ, ինչը հնարավորություն է ընձեռում նախանշել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում մեր երկրների միջև համագործակցության հետագա զարգացման ուղիները:
Վստահ եմ, որ ապագայում մեր երկկողմ հարաբերությունները կշարունակեն ընդլայնվել՝ արձանագրելով նորանոր ձեռքբերումներ:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ բարգավաճում և առաջընթաց»:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительные послания председателю КНР Си Цзиньпину и премьеру Госсовета КНР Ли Цяню по случаю 76-летия образования Китайской Народной Республики.
В послании Си Цзиньпину Пашинян написал: «Примите, пожалуйста, мои сердечные поздравления по случаю 76-й годовщины образования Китайской Народной Республики.
Путь Китая по укреплению государственности, развитию экономики, модернизации и усилению роли на международной арене поистине впечатляющ.
Успехи последних лет в различных сферах армяно-китайского взаимодействия являются результатом обоюдной приверженности и совместных усилий, которые позволили вывести наши двусторонние отношения на качественно новый уровень стратегического партнерства.
С благодарностью вспоминаю теплый прием, оказанный мне месяц назад в Китае, и наш содержательный диалог по вопросам двусторонних отношений и регионального развития. Уверен, что итоги визита и достигнутые на высоком уровне договоренности открывают новую историческую страницу в межгосударственных отношениях между Арменией и Китаем.
Убежден, что благодаря совместным активным усилиям мы придадим дополнительный импульс углублению наших развивающихся отношений, основанных на взаимном доверии и уважении, дополнив стратегическое партнерство амбициозными целями и направлениями».
В послании премьеру Ли Цяню Пашинян подчеркнул: «С удовлетворением отмечаю, что вековая дружба между Арменией и Китаем, основанная на взаимном уважении, доверии и прочных исторических связях, вышла на качественно новый уровень благодаря установленному стратегическому партнерству.
Это открывает возможность определить пути дальнейшего развития сотрудничества по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.
Уверен, что в будущем наши двусторонние отношения продолжат расширяться и достигать новых успехов.
Желаю вам крепкого здоровья и успехов, а дружественному китайскому народу — процветания и прогресса».