1 Հոկտեմբեր 2025 - 08:49 AMT
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացրել է, որ Բագրատաշենի սահմանային անցակետում կանխվել է մաքսային հսկողությունից թաքցված 78 կգ դեղորայքի ներմուծման փորձ։
ՊԵԿ-ի հաղորդմամբ՝ մաքսային սպասարկման և հսկողության վարչության «Բագրատաշեն» անցակետ ժամանած քաղաքացու մեքենայի տեսազննման արդյունքում հայտնաբերվել է մեքենայի հետևի հատվածում տեղադրված ինքնաշեն և հատուկ հարմարեցված թաքստոց։
Տրանսպորտային միջոցը ուղեկցվել է խորը զննման համար նախատեսված տարածք, որտեղ մաքսային ծառայողները բացահայտել են թաքստոցից պահված 78 կգ դեղորայք և դրանց դատարկ տուփեր։
«Այսպես, քաղաքացին փորձել է ապօրինի բեռը ներմուծել Հայաստանի Հանրապետություն՝ շրջանցելով մաքսային հսկողությունը և խուսափելով առաջացող պարտավորություններից։ Հայտնաբերված դեղորայքի շուկայական արժեքը գերազանցում է 15 միլիոն դրամը»,– ասված է ՊԵԿ-ի հաղորդագրության մեջ։
Դեպքի կապակցությամբ Մաքսային կարգավորման մասին ՀՀ օրենքի 313-րդ հոդվածի հատկանիշներով կազմվել է մաքսային կանոնների խախտման վերաբերյալ վարույթ, որն արդեն ուղարկվել է ՊԵԿ իրավաբանական վարչություն։

1 Октябрь 2025 - 10:52 AMT
По сообщению Комитета государственных доходов, на пограничном пропускном пункте «Баграташен» выявлена попытка ввоза скрытого от таможенного контроля груза медикаментов.
Во время осмотра автомобиля одного из прибывших граждан сотрудники таможни обнаружили в задней части машины специально оборудованное тайное укрытие.
Автомобиль был направлен в зону углубленного досмотра, где из укрытия было извлечено 78 кг медикаментов и пустые упаковки от них.
По данным КГД, гражданин пытался обойти таможенный контроль и уклониться от обязательств, связанных с ввозом груза.
Рыночная стоимость изъятых лекарств превышает 15 миллионов драмов.
По факту возбуждено производство по признакам статьи 313 Закона РА «О таможенном регулировании». Материалы переданы в юридическое управление КГД.