«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասում է՝ վերջ, այլևս խաղաղություն է, թուղթ են ստորագրում, բայց պարզվում է՝ հիմնական սկզբունքների շուրջ համաձայնություն չկա։
Խոսելով Փաշինյանի՝ արցախցիների վերադարձն իրատեսական չհամարելու հայտարարության մասին՝ Խաչատրյանը պնդել է, որ նման որոշումների լիազորություն վարչապետը չունի, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«ՄԻԵԴ-ի 2 վճիռ կար, Չիրագովն ընդդեմ Հայաստանի և շահումյանցիների բողոքն ընդդեմ Ադրբեջանի։ Հիմա, եթե մարդիկ դիմում ներկայացնեն, և ՄԻԵԴ-ը համանման որոշում կայացնի՝ Փաշինյանն ի՞նչ է անելու` սպառնալո՞ւ է, բանտարկելո՞ւ է, որ մարդիկ չվերադառնան, իրենց հարցը չբարձրացնե՞ն միջազգային ատյաններում»,-ասել է նա:
Նա հավելել է, որ արցախցիները չեն պատվիրակել իրենց իրավունքների պաշտպանության իրավունքը գործող իշխանություններին։
«Հիշեցնեմ, որ, երբ 2018-ին Փաշինյանը հասարակությանը մոլորեցնելով բանակցում էր Արցախյան հարցի վերաբերյալ, ասում էր, որ սրանք բանակցություններ չեն, ուղղակի հանդիպում ենք, խոսում ենք՝ հասկանանք, թե ամեն բառի տակ ինչ է հասկացվում։ Իսկ հիմա ստորագրում է մի փաստաթուղթ, որի հիմնական բառի շուրջ կան տարընթերցումներ, Ալիևը հասկանում է մի բան, ինքն ուրիշ բան, Թրամփը խոսում էր 99 տարով վարձակալության մասին, հետո ևս 99 տարով երկարաձգելու մասին։ Ինչի՞ վազեցին հապշտապ ինչ-որ թուղթ ստորագրեցին, հիմա էլ ի լուր աշխարհի ասում են՝ վերջ, մեր մոտ խաղաղություն է»,–ասել է նա
Նրա խոսքով՝ այս ամենի պայմաններում խաղաղություն չի կարող հաստատված համարվել, քանի որ, ըստ Խաչատրյանի, Ադրբեջանը շարունակում է պահանջներ ներկայացնել ու սպառնալիքներ հնչեցնել Հայաստանի հասցեին։
Նա ընդգծել է. «Ի՞նչ խաղաղություն, երբ դիմացինն Հայաստանի նկատմամբ անընդհատ պահանջներ է դնում, սպառնալիքներ է հնչեցնում ու հայ հասարակությանը վիրավորում»։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԽԽՎ ամբիոնից հայտարարել է, որ փախստականների վերադարձն Արցախ իրատեսական չի համարում։ Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է մարդկանց ազնիվ ասել այդ մասին, որպեսզի նրանք կարողանան կառուցել իրենց հեռանկարն ու պլանները։
«Ընդհանրապես, բոլոր փախստականների վերադարձի թեման այս համատեքստում ես համարում եմ վտանգավոր խաղաղության գործընթացի համար»,– հավելել է վարչապետը՝ ընդգծելով, որ այս թեմայի շահարկումը կարող է նոր լարվածություն առաջացնել։

1 Октябрь 2025 - 14:50 AMT
Депутат фракции «Армения» Артур Хачатрян на брифинге в парламенте раскритиковал заявления премьер-министра Никола Пашиняна о мире.
«Пашинян говорит: всё, мир наступил, подписан документ. Но оказывается, что согласия по основным принципам нет», – заявил он, передает «Pastinfo».
Комментируя слова премьера о нереалистичности возвращения арцахцев, Хачатрян подчеркнул, что Пашинян не имеет полномочий принимать такие решения.
«Были два решения ЕСПЧ: дело Чирагов против Армении и жалоба шаумяновцев против Азербайджана. А если люди подадут жалобы и ЕСПЧ примет аналогичное решение, что будет делать Пашинян? Угрожать им? Сажать, чтобы они не вернулись и не обратились в международные суды?» – задал он вопрос.
По его словам, арцахцы не делегировали власти право защищать их права.
Хачатрян напомнил, что в 2018 году Пашинян уверял общество, что переговоры — это «просто встречи для уточнения терминов». «А сейчас он подписывает документ, где даже ключевые слова понимаются по-разному: Алиев одно, он другое. Трамп говорил о 99-летней аренде с возможностью продления еще на 99 лет. Зачем было так спешно подписывать бумагу и потом на весь мир заявлять о мире?» – сказал он.
По мнению депутата, это не может считаться настоящим миром, поскольку Азербайджан продолжает предъявлять требования и угрожать Армении.
«О каком мире речь, если сосед постоянно выдвигает требования, угрожает и оскорбляет армянское общество?» – подчеркнул Хачатрян.
Выступая на сессии ПАСЕ, премьер-министр Никол Пашинян заявил, что возвращение беженцев в Арцах нереалистично. По его словам, людям нужно честно сказать об этом, чтобы они могли строить планы на будущее. Он добавил, что поднятие этой темы может поставить под угрозу мирный процесс.