2 Հոկտեմբեր 2025 - 07:59 AMT
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Թագուհի Ղազարյանն ու Սիսակ Գաբրիելյանը շրջանառության մեջ են դրել օրենքի փոփոխության նախագիծ, որով առաջարկում են սահմանել, որ հանրային կարգավիճակ ունեցող հեռուստաալիքների թիվը չպետք է պակաս լինի երկուսից։
Այժմ գործող օրենքով սահմանված նվազագույն թիվը երեք է, ինչը նշանակում է, որ փոփոխության ընդունման դեպքում հնարավոր է մեկ ալիքի՝ մասնավորապես «Շողակաթի» եթերազրկում, հայտնում է Factor.am-ը։
«Առաջին ալիքը», «Լուրերը» և «Շողակաթը» ներկայումս համարվում են հանրային հեռարձակողներ։ Նախագծի հեղինակները փաստել են, որ երեք հեռարձակողի գոյությունը բերում է բովանդակային կրկնությունների, ռեսուրսների ցրման և կառավարման դժվարությունների։
Նախագծի հիմնավորման մեջ մեջբերված է նաև եվրոպական փորձը, թեև պատգամավորները հստակ չեն նշել, թե որ երկրներում է կիրառվում նման մոդել։
Չնայած նախագծում հստակ չի նշվում, թե որ ալիքի գործունեությունն է դադարեցվելու, ակնարկները և իշխանության ներկայացուցիչների նախկին հայտարարությունները մատնանշում են «Շողակաթ» հեռուստաալիքը։
«Շողակաթը» հիմնադրվել է Մայր Աթոռի կողմից և և հանդիսանում է հիմնական ֆինանսավորողը ու գույքի սեփականատերը։ Հանրային հեռուստառադիո խորհուրդն այս ալիքին պատվիրում է հոգևոր-մշակութային հաղորդումներ։ Դրա համար «Շողակաթը» պետբյուջեից ստանում է 220 մլն դրամ։
ՔՊ-ական Թագուհի Ղազարյանը դեռ անցյալ տարի բյուջեի քննարկումների ընթացքում հայտարարել էր, որ առաջարկում է այդ միջոցները փոխանցել այլ ընկերության՝ մրցութային կարգով՝ նշելով, որ կրոնական կազմակերպության կողմից ֆինանսավորվող ալիքը չի ներկայացնում ambողջ հանրությանը։
«Թող մշակութային ալիք լինի, թող մրցույթով լինի։ Վերցնել տալ մի հատ կրոնական կազմակերպության, որը ամենևին ամբողջ քաղաքացիներին չի ներկայացնում»,- ասել էր նա` անդրադառնալով նաև այն հանգամանքին, որ ալիքը լուսաբանում է ընդդիմադիր քաղաքական ցույցեր։
Ավելի վաղ Արսեն Թորոսյանն էլ էր առաջարկել «Շողակաթի» միջոցները փոխանցել «Առաջին ալիքին»՝ հարստացնելու վերջինիս մշակութային բովանդակությունը։
Հանրային հեռարձակողի խորհրդի նախագահ Արա Շիրինյանը այդ ժամանակ արձագանքել էր՝ շեշտելով, որ հոգևոր-մշակութային ալիք ունենալը միջազգային պարտավորություն է, և «Շողակաթի» միջոցով է իրականացվում այդ պահանջի կատարումը։ Նա նշել էր նաև, որ առանձին մշակութային ալիք ստեղծելու համար անհրաժեշտ են միլիարդավոր ռեսուրսներ։
«Շողակաթի» վերաբերյալ իշխանության քննարկումները ակտիվացել են այն պահից, երբ Տավուշի թեմի նախկին առաջնորդ Բագրատ Գալստանյանը սկսել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով ցույցեր, իսկ այժմ գործընթացը մտել է գործնական փուլ՝ վարչապետի կողմից Գարեգին Բ-ի հրաժարականի պահանջի ֆոնին։

Депутаты фракции «Гражданский договор» Тагуи Газярян и Сисак Габриелян внесли на рассмотрение проект поправок в закон, предлагающий установить, что число общественных телерадиокомпаний не должно быть меньше двух.
В действующем законе минимальное количество установлено как три, что означает: в случае принятия поправки один из каналов — вероятно, «Шогакат» — может потерять статус общественного, сообщает Factor.am .
На данный момент «Первый канал», «Новости» и «Шогакат» считаются общественными телерадиокомпаниями. Авторы проекта утверждают, что наличие трех вещателей приводит к дублированию контента, распылению ресурсов и управленческим трудностям.
В обосновании упоминается европейский опыт, однако депутаты не уточняют, в каких странах действует подобная модель.
Хотя в проекте прямо не указано, какой канал прекратит деятельность, намеки и предыдущие заявления представителей власти указывают на телеканал «Шогакат».
«Шогакат» основан Святым Эчмиадзином, который является основным спонсором и владельцем имущества канала. Совет общественного телевидения заказывает у него духовно-культурные передачи, за что «Шогакат» получает из госбюджета 220 миллионов драмов.
Еще в прошлом году депутат Тагуи Газярян во время обсуждения бюджета предложила передать эти средства другой компании по конкурсу, отметив, что канал, финансируемый религиозной организацией, не отражает интересы всего общества.
«Пусть это будет культурный канал, пусть будет по конкурсу. Нельзя отдавать канал религиозной организации, которая не представляет всех граждан», — заявила она, добавив, что канал также освещает оппозиционные митинги.
Ранее Арсен Торосян предлагал перераспределить средства «Шогаката» в пользу «Первого канала» для расширения его культурного контента.
Тогда председатель Совета общественного вещателя Ара Ширинян заявил, что наличие духовно-культурного канала является международным обязательством, которое выполняется через «Шогакат». Он также отметил, что для создания отдельного культурного канала требуются миллиардные ресурсы.
Обсуждение судьбы «Шогаката» в правящих кругах активизировалось после начала протестов экс-главы Тавушской епархии Баграта Галстаняна с требованием отставки премьер-министра Никола Пашиняна. Сейчас процесс перешел в практическую плоскость на фоне требования премьера об отставке Католикоса Гарегина II.