2 Հոկտեմբեր 2025 - 09:08 AMT
Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ միջազգային աջակցությունն արցախցիների վերադարձի իրավունքի նկատմամբ անկասելի է և որ հարցը կվերադառնա բանակցային սեղան վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնից հեռանալուց հետո։
«Ստրասբուրգում Նիկոլ Փաշինյանը կրկին փորձեց փակել Արցախի հարցը՝ հայտարարելով, որ վերադարձի հարցը «փակված է», «իրատեսական չէ», և որ այն բարձրացնողները խափանում են խաղաղության գործընթացը։ Սա ոչ միայն շահամոլ դիրքորոշում է, այլև իրականության վտանգավոր խեղաթյուրում։
Մեղմ ասած, մի քանի օր առաջ ԱՄՆ վարչակազմը պաշտոնապես հաստատեց, որ Արցախի հայերի վերադարձի իրավունքը առանցքային է ցանկացած արդար լուծման համար՝ միաժամանակ ընդգծելով նաև հայ քաղաքական բանտարկյալների ազատ արձակման և մշակութային ժառանգության պահպանության կարևորությունը։ Վաշինգտոնի հայտարարությունը արձանագրեց պարզ մի ճշմարտություն․ առանց վերադարձի չի կարող լինել կայուն խաղաղություն։ Այս փաստը մերժելը նշանակում է ժխտել այն իրականությունը, որը ԱՄՆ-ն արդեն գրավոր արձանագրել է։
Փաշինյանի մտահոգությունը երկակի է։ Նախ՝ այնքան խորը և լայն է գնացել զիջումների ու խոստումների մեջ Ադրբեջանի հանդեպ, որ իրեն այլևս անհնար է թվում հարցը վերկանդանացնելը։ Երկրորդը՝ նա վախենում է, որ եթե վերադարձի իրավունքը մտնի բանակցությունների օրակարգ, կարող է հետաձգել «խաղաղության պայմանագրի» ստորագրումը, որը նա հույս ունի շահարկել առաջիկա ընտրություններում։ Այլ խոսքով՝ մեկ մարդու սխալներն ու քաղաքական գոյատևումը դրվում են մի ամբողջ ժողովրդի իրավունքներից վեր։ Սակայն իրական խաղաղությունը չի կարող վերածվել նախընտրական կարգախոսի և չի կարող կառուցվել էթնիկ զտումների հիման վրա։
Միջազգային աջակցությունը վերադարձի իրավունքի նկատմամբ անկասելի է։ Արդարադատության միջազգային դատարանը արդեն պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ապահովել տեղահանվածների անվտանգ ու անարգել վերադարձը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Օսկանյանը հավելել է, որ Եվրոպական խորհրդարանը, Ֆրանսիան, Բելգիան և Շվեյցարիան ևս վերահաստատել են նույն սկզբունքը։
«Հիմնական դերակատար երկրների օրենսդիրներն ու կառավարությունները հստակ ասում են․ խաղաղությունը չի կարող կայուն լինել, եթե այն օրինականացնում է բնիկ ժողովրդի վերացումը։
Հարցը փակված չէ։ Այն ապրում է միջազգային իրավունքով, դիվանագիտական բանաձևերով և բոլոր նրանց մոտ, ովքեր ցանկանում են իսկական խաղաղություն և արդարություն։
Հետփաշինյանյան Հայաստանում ես կասկած չունեմ, որ վերադարձի իրավունքը կվերադառնա բանակցային սեղան՝ միջազգային դերակատարների լիարժեք աջակցությամբ։ Բոլորը հասկանում են․ կայուն խաղաղությունը միայն այն օրը կգա, երբ Արցախի հայերը կարողանան վերադառնալ իրենց տները՝ անվտանգության և արժանապատվության պայմաններում»,–գրել է Օսկանյանը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԽԽՎ ամբիոնից հայտարարել է, որ փախստականների վերադարձն Արցախ իրատեսական չի համարում։ Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է մարդկանց ազնիվ ասել այդ մասին, որպեսզի նրանք կարողանան կառուցել իրենց հեռանկարն ու պլանները։
«Ընդհանրապես, բոլոր փախստականների վերադարձի թեման այս համատեքստում ես համարում եմ վտանգավոր խաղաղության գործընթացի համար»,– հավելել է վարչապետը՝ ընդգծելով, որ այս թեմայի շահարկումը կարող է նոր լարվածություն առաջացնել։

2 Октябрь 2025 - 10:51 AMT
Бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян написал на своей странице в Facebook, что международная поддержка права арцахцев на возвращение является непреодолимой, и этот вопрос вернется в повестку переговоров после ухода премьер-министра Никола Пашиняна.
«В Страсбурге Никол Пашинян снова попытался закрыть вопрос Арцаха, заявив, что вопрос возвращения "закрыт", "нереалистичен", и что те, кто поднимает эту тему, мешают мирному процессу. Это не только эгоистичная позиция, но и опасное искажение реальности.
Лишь несколько дней назад администрация США официально подтвердила, что право арцахских армян на возвращение является ключевым элементом любого справедливого урегулирования. Также было подчеркнуто значение освобождения армянских политзаключённых и защиты культурного наследия. Заявление Вашингтона зафиксировало простую истину: без возвращения не может быть прочного мира. Отрицать это — значит отрицать реальность, уже зафиксированную Соединёнными Штатами в письменной форме.
Беспокойство Пашиняна двойное. Во-первых, он настолько глубоко зашел в уступках и обещаниях Азербайджану, что сам считает невозможным поднять этот вопрос вновь. Во-вторых, он боится, что возвращение этой темы в повестку может отсрочить подписание "мирного соглашения", на которое он рассчитывает как на политический ресурс перед выборами. Иначе говоря, политическое выживание одного человека ставится выше прав целого народа. Но настоящий мир не может стать предвыборным лозунгом и не может быть построен на этнических чистках.
Международная поддержка права на возвращение непреодолима. Международный суд уже обязал Азербайджан обеспечить безопасное и беспрепятственное возвращение вынужденных переселенцев», — говорится в записи.
Осканян добавил, что Европейский парламент, Франция, Бельгия и Швейцария также подтвердили тот же принцип.
«Законодатели и правительства ключевых стран ясно заявляют: мир не может быть прочным, если он легализует устранение коренного населения.
Вопрос не закрыт. Он живет в международном праве, дипломатических резолюциях и в сердцах всех, кто стремится к настоящему миру и справедливости.
В Армении после Пашиняна я не сомневаюсь, что право на возвращение вновь появится на столе переговоров при полной поддержке международных партнеров. Все понимают: устойчивый мир наступит только тогда, когда армяне Арцаха смогут вернуться в свои дома в условиях безопасности и достоинства», — написал Осканян.
Премьер-министр Никол Пашинян ранее заявил с трибуны ПАСЕ, что не считает возвращение беженцев в Арцах реалистичным. Он отметил, что людям нужно честно сказать об этом, чтобы они могли строить свою дальнейшую жизнь. «В целом я считаю тему возвращения опасной для мирного процесса», — добавил премьер, подчеркнув, что спекуляции на этой теме могут вызвать новое напряжение.