2 Հոկտեմբեր 2025 - 09:10 AMT
Հայաստանում իրականացվող «300 դպրոց և 500 մանկապարտեզ» պետական ծրագրի շրջանակում արդեն ավարտին է հասցվել 59 դպրոցի կառուցումը, իսկ ևս 256-ում շինարարական գործընթացները շարունակվում են։ Այդ մասին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում հայտարարել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Նրա խոսքով՝ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրով նախապես նախատեսվածից ավելին է կառուցվելու։ Նախարարն ընդգծել է՝ նախաձեռնությունը տեսանելի է Հայաստանի գրեթե բոլոր համայնքներում, և դրա արդյունքները հավելյալ հաստատման կարիք չունեն, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մենք ամենօրյա ջանք են դնում, որ այս բոլոր կառուցապատման գործընթացները հասցվեն տրամաբանական ավարտին: 59 դպրոցներ արդեն հանձնված են շահագործման, 259 դպրոցներում ընթանում են աշխատանքներ: Պարզ թվաբանությամբ՝ սա արդեն ավելին է, քան 300-ը: Բացի այդ՝ մենք ունենք ևս մոտ 60 դպրոց, որ նախապատրաստվում են շինարարության գործընթացին»,- ասել է Անդրեասյանը:
Նա վստահեցրել է, որ ծրագիրը իրագործվելու է ամբողջությամբ, և քաղաքացիները կարող են վստահ լինել դրա իրականացման հարցում։ Ըստ նախարարի՝ շինարարությունը ժամանակատար գործընթաց է, սակայն արդյունքը լինելու է ակնհայտ։
«300-ից ավելին ենք ունենալու: Եվ ունենալու ենք ավելին, քան 300-ը նաև առաջիկա տարիներին»,- նշել է նախարարը։

2 Октябрь 2025 - 09:52 AMT
В рамках государственной программы «300 школ и 500 детских садов» в Армении уже завершено строительство 59 школ, а еще 256 находятся на стадии строительства, заявила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян во время правительственного часа в Национальном собрании.
По её словам, программа правительства на 2021–2026 годы будет перевыполнена. Министр подчеркнула, что результаты программы заметны практически во всех общинах страны и не требуют дополнительного подтверждения, сообщает «Арменпресс».
«Мы ежедневно прилагаем усилия, чтобы довести все эти стройки до логического завершения. 59 школ уже сданы, в 259 ведутся работы. Простая арифметика: это уже больше 300. Кроме того, ещё около 60 школ находятся в стадии подготовки к строительству», — отметила Андреасян.
Министр заверила, что программа будет полностью реализована, и граждане могут быть уверены в её выполнении. Она также подчеркнула, что строительство — процесс небыстрый, но результат будет очевидным.