Մերձավանում տեղի ունեցած սպանության վերաբերյալ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հրապարակային որևէ հայտարարություն դեռ չի կարող անել, քանի որ այս պահին դեռևս արձանագրում են ներկայացված խնդիրները։ Նա այս մասին ասել է ՀՀ կառավարության նիստից հետո։
«Այս պահին խախտումների մասին դեռ չեմ կարող խոսել, քանի որ այս ընթացքում պետք է խնդիրները բացահայտենք, արձանագրենք, հետո հրապարակենք»,–նշել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Հարցին՝ արդյոք ՄԻՊ-ն անելիք չուներ, քանի որ Մերձավանում միջանձնային լարվածությունը տևական ժամանակ էր նկատվում, Մանասյանը պարզաբանել է, որ օմբուդսմենի մանդատը հանցագործությունների կանխարգելման ոլորտում չի գործում։ Նրա խոսքով՝ ՄԻՊ-ի գործառույթը վերաբերում է արդեն քրեական վարույթի շրջանակում անձանց իրավունքների պաշտպանությանը։
«Ինչ վերաբերում է արդեն քրեական վարույթի շրջանակում ցանկացած անձի պաշտպանությանը, ապա, բնականաբար, ցանկացած իրավիճակում, երբ դիմում ենք ստանում, նաև պարզաբանումներ ենք պահանջում իրավասու պատկան մարմիններից։ Այս դեպքի հետ կապված աշխատանքները դեռևս ընթացքի մեջ են, քանի որ կարծես այդ բոլոր հրապարակային հայտարարությունները նոր են արվում»,– նշել է նա։
Մանասյանը հավելել է, որ ավելի ուշ կխոսի դեպքի մասին՝ իր լիազորությունների շրջանակում, շեշտելով անմեղության կանխավարկածի պահպանման ու իրավական սկզբունքների պաշտպանության կարևորությունը։
«Կարևոր է հատկապես ավելորդ հայտարարություններ չանելու կամ հանրային հաղորդակցությունը շատ ավելի ճիշտ վարելու գործելակերպը»,– եզրափակել է օմբուդսմանը։
Սեպտեմբերի 23-ին Մերձավանում դիմակավորված անձը կրակահերթ է արձակել, ինչի հետևանքով սպանվել են Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանը և ոստիկանության օպերլիազոր Կարեն Աբրահամյանը, վիրավորվել է Արծրուն Գալստյանը։ Դեպքի կապակցությամբ սեպտեմբերի 26-ին ձերբակալվել է Նարեկ Օհանյանը, իսկ սեպտեմբերի 28-ին՝ երկրորդ անձ, որը խոստովանել է, որ ինքը է կատարել սպանությունը, հայտնաբերվել է նաև հրազենը։

2 Октябрь 2025 - 11:07 AMT
После заседания правительства Защитник прав человека Анаит Манасян пояснила, что в связи с делом об убийстве в Мердзаване её офис пока не готов делать публичные заявления, так как идёт процесс регистрации и анализа проблем.
«На данном этапе я не могу говорить о нарушениях, поскольку мы должны сначала выявить и зафиксировать проблемы, а затем обнародовать их», — отметила она, передает Sputnik Армения.
На вопрос о том, имел ли омбудсмен обязанности, учитывая, что напряжённость в Мердзаване наблюдалась давно, Манасян разъяснила, что мандат омбудсмена не касается предотвращения преступлений. По её словам, функции офиса связаны с защитой прав лиц уже в рамках уголовного производства.
«Что касается защиты любого лица в ходе уголовного процесса, то, естественно, в каждом случае, когда мы получаем обращение, мы также запрашиваем разъяснения у компетентных органов. Работа по данному делу ещё продолжается, так как все эти публичные заявления были сделаны совсем недавно», — сказала Манасян.
Она добавила, что позже выступит с заявлением в рамках своих полномочий, подчеркнув важность соблюдения презумпции невиновности и правовых принципов.
«Особенно важно не делать лишних заявлений и выстраивать публичное общение максимально корректно», — заключила омбудсмен.
23 сентября в Мердзаване masked вооруженный человек открыл огонь, в результате чего были убиты глава общины Паракар Вoлодя Григорян и оперативный сотрудник полиции Карен Абраамян, ранен Арцрун Галстян. 26 сентября был задержан Нарек Оганян, а 28 сентября — второй подозреваемый, который признался в убийстве. Было также обнаружено огнестрельное оружие.