Մայիսին լրացել է հայ գրող-հրապարակախոս Ռուբեն Հովսեփյանի 70 տարին: Մեր ժամանակակցի հոբելյանը Հայաստանի Մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ նշվելու է այսօր Հ.Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում:
Հոբելյանական երեկոյի հագեցած ծրագիրը, ամենայն հավանականությամբ, անակնկալ չի լինի Ռուբեն Հովսեփյանի համար, քանի որ ռեժիսորները սցենարը կազմում էին` ամեն ինչ համաձայնեցնելով հոբելյարի հետ:
Ռուբեն Հովսեփյանը ծնվել է 1939թ. մայիսի 5-ին Երեւանում: Մասնագիտությամբ երկրաբան է, աշխատել է Թուրքմենստանի երկրաբանական ուսումնասիրության արշավախմբում. դրա անդրադարձերը կարելի է տեսնել «Առաջին կինը» պատմվածքում: Նրա աշխատանքների թվում է Գաբրիել Գարսիա Մարկեսի «Հարյուր տարվա մենությունը» վեպի թարգմանությունը: Վերջերս նա ավարտեց մեծ լուսավորիչ Խաչատուր Աբովյանի մասին իր վեպը: Եղել է «Ավանգարդ» թերթի եւ «Սովետական գրականություն» ամսագրի բաժնի վարիչը, աշխատել է որպես «Գրական թերթի» թղթակից, «Սովետական գրող» հրատարակչության, «Նորք» ամսագրի գլխավոր խմբագիր, եղել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր: Համատեղել է ստեղծագործական գործունեությունն ու քարտուղարական պարտականությունները Հայաստանի Գրողների միությունում:

В мае исполнилось 70 лет со дня рождения армянского писателя-публициста Рубена Овсепяна. Юбилей нашего современника по инициативе Министерства культуры Армении отмечается сегодня в театре музыкальной комедии имени А. Пароняна.
Насыщенная программа юбилейного вечера, скорее всего, не будет сюрпризом для Рубена Овсепяна, так как режиссеры составляли сценарий, согласовывая все детали с юбиляром.
Рубен Овсепян родился в Ереване 5 мая 1939 года. По образованию геолог, работал в геологоразведочной партии в Туркмении — отголоски этого можно увидеть в рассказе «Первая женщина». У него на счету великолепный перевод «Ста лет одиночества» Габриэля Гарсиа Маркеса. Недавно завершил роман о великом просветителе Хачатуре Абовяне. Был заведующим отелом газеты “Авангард” и журнала “Советакан граканутюн”, работал корреспондентом “Гракан терт”, главным редактором издательства “Советакан грох”, журнала “Норк”, был депутатом НС РА. Совмещал писательский труд с секретарскими обязанностями Союза писателей Армении.