Հոկտեմբերի 2-ին, Կոպենհագենում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 7-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում, տեղի է ունեցած հանդիպմանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան քննարկել են Հայաստան–Եվրամիություն համագործակցության ընթացքը և դրա ընդլայնման հեռանկարները։
Կողմերն ընդգծել են համատեղ ծրագրերի իրագործման կարևորությունը ժողովրդավարության ամրապնդման, օրենքի գերակայության, տարածաշրջանում կայունության և տնտեսության զարգացման ուղղություններով։
Փաշինյանն արժևորել է Եվրոպական խորհրդարանի հետևողական ուշադրությունն ու աջակցությունը Հայաստանի հանդեպ՝ շեշտելով ԵՄ-ի հետ համագործակցային կապերի խորացման և գործընկերային օրակարգի կարևորությունը։
Մեցոլան վերահաստատել է Եվրոպական խորհրդարանի պատրաստակամությունը՝ շարունակաբար օժանդակելու Հայաստանին ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման, ինստիտուցիոնալ ներուժի զարգացման և խաղաղության օրակարգի առաջմղման հարցում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկում է ծավալվել նաև տարածաշրջանային իրադրության, Վաշինգտոնում անցկացված խաղաղության գագաթնաժողովի ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման և «TRIPP» նախագծի շուրջ։

2 октября в рамках 7-го саммита Европейского политического сообщества в Копенгагене состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна с председателем Европейского парламента Робертой Мецолой. Стороны обсудили ход сотрудничества между Арменией и Европейским союзом и перспективы его расширения.
Была подчёркнута важность реализации совместных программ в сфере укрепления демократии, верховенства закона, обеспечения стабильности в регионе и экономического развития.
Пашинян отметил последовательное внимание и поддержку Европейского парламента в отношении Армении, подчеркнув значимость углубления связей с ЕС и реализации партнёрской повестки.
Мецола в свою очередь вновь подтвердила готовность Европарламента продолжать содействие Армении в проведении демократических реформ, развитии институционального потенциала и продвижении повестки мира.
Во время встречи также обсуждались вопросы региональной обстановки, выполнение договорённостей, достигнутых на мирном саммите в Вашингтоне, и проект «TRIPP».
26 марта Национальное собрание Армении утвердило во втором и окончательном чтении законопроект о начале процесса присоединения к ЕС. Правительство Армении одобрило инициативу 9 января, представленную гражданским движением «Евровыбор». Однако ЕС пока не направил официального приглашения Армении к началу переговоров о вступлении. Оппозиционные силы назвали документ юридически абсурдным. Президент Армении подписал закон.