Երեք տարի Հայաստանի կառավարությունը չի կարողանում Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի՝ Երևանով անցնող հատվածի շինարարական աշխատանքներն ավարտին հասցնել։ Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղին Գուսան Շերամ փողոցին զուգահեռ հատվածում ընդհատվում է․ ասֆալտապատ ճանապարհին փոխարինելու են գալիս աղբակույտերը։ Արբանյակային լուսանկարից պարզ է դառնում, որ չկառուցված հատվածի երկարությունն ավելի քան 100 մետր է։ Այնտեղ օրվա գրեթե բոլոր ժամերին խցանումներ են, իսկ կամրջի հատվածում վարորդները ստիպված են գրունտային ճանապարհով երթևեկել։
Վարորդները տարակուսած են՝ ինչո՞ւ արդեն մի քանի տարի ճանապարհի շինարարությունն ավարտին չի հասնում։ Իրավիճակն ավելի է բարդանում բազմաթիվ բեռնատարների երթևեկելու պայմաններում, հայտնում է Factor.am-ը։
Ճանապարհի շինարարությունն անավարտ է մնացել, քանի որ պետությանը չի հաջողվել պայմանավորվածության հասնել այդ տարածքի սեփականատիրոջ հետ։
Շերամի փողոց 34/1 հասցեում գտնվող 503 քառակուսի մետր հողատարածքը, որն անհրաժեշտ է մայրուղու շարունակման համար, դեռ 2018 թվականին ճանաչվել է գերակա շահ և ՀՀ-ին օտարվել 46 միլիոն դրամով։ Սակայն տարածքի սեփականատեր Արշակ Արշակյանը 2022 թվականին դատական հայց է ներկայացրել՝ պահանջելով վերականգնել իր սեփականության իրավունքը և անվավեր ճանաչել պետության անվամբ գրանցված իրավունքը։
Նա նաև միջնորդել է արգելել հողատարածքի հետ կապված ցանկացած գործողություն մինչև դատական գործընթացի ավարտը՝ ներառյալ քանդման, շինարարական աշխատանքների իրականացում, վտարում, օտարում, գրավադրում և վաճառք։ Դատարանն այս միջնորդությունը բավարարել է։
Factor TV-ի հետ զրույցում Արշակ Արշակյանն հայտնել է, որ հաշտության եզրեր արդեն նկատվում են։ Հարցին, թե արդյոք անհամաձայնության պատճառը եղել է պետության կողմից առաջարկված գումարը, Արշակյանը պատասխանել է, որ պահանջել են հողատարածքի մակերեսին համարժեք գին, սակայն հրաժարվել է հրապարակել այդ թիվը։
Երևանի քաղաքապետարանը և «Երևանի կառուցապատման ներդրումային ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» ՀՈԱԿ-ը ներգրավված են դատական գործընթացում որպես երրորդ կողմեր։ Քաղաքապետարանը ներկայացրել է մի քանի միջնորդություն՝ հայցի ապահովման միջոցը հանելու և շինարարական աշխատանքները վերսկսելու նպատակով։
Այս շաբաթ գործով կայացած հերթական դատական նիստը հետաձգվել է՝ լրացուցիչ ապացույցների ներկայացման և հնարավոր հաշտության համաձայնության քննարկման համար։
Հոկտեմբերի 1–ին դատարանը մերժել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության կողմից ներկայացված միջնորդությունը, որով առաջարկվում էր հանել հողատարածքի նկատմամբ գործողությունների արգելքը։
Մինչև կողմերը գան համաձայնության կամ դատարանն ավարտին հասցնի գործի քննությունը, մայրուղու Երևանով անցնող ռազմավարական հատվածը շարունակում է մնալ կիսատ։

3 Октябрь 2025 - 07:53 AMT
Участок автомагистрали Север-Юг, проходящий через Ереван, останется незавершенным: суд отклонил ходатайство правительства о снятии ограничений на проведение строительных работ.
На протяжении трех лет правительство Армении не может завершить строительство ереванского участка автомагистрали Север-Юг. В районе, проходящем параллельно улице Гусана Шерама, дорога обрывается — вместо асфальта там навалены мусорные кучи. Спутниковые снимки показывают, что длина недостроенного отрезка превышает 100 метров. В этом месте практически в любое время суток образуются пробки, а водители вынуждены пользоваться грунтовой дорогой под мостом.
Автомобилисты недоумевают, почему строительство дороги не завершено спустя столько лет. Ситуацию осложняет интенсивное движение грузовиков, сообщает «Factor.am ».
Причина заморозки строительства — отсутствие договоренности между государством и собственником земельного участка.
Участок площадью 503 квадратных метра по адресу Шерама, 34/1, необходимый для продолжения трассы, был признан приоритетным общественным интересом и отчужден в пользу государства еще в 2018 году за 46 миллионов драмов. Однако в 2022 году собственник участка Аршак Аршакян подал иск с требованием восстановить свои права собственности и признать недействительным право, зарегистрированное на имя государства.
Он также ходатайствовал о запрете любых действий в отношении участка до окончания судебного разбирательства, включая снос, строительные работы, выселение, отчуждение, залог и продажу. Суд удовлетворил это ходатайство.
В интервью «Factor TV» Аршак Аршакян заявил, что в настоящий момент уже есть признаки возможного примирения. На вопрос, связано ли разногласие с предложенной государством суммой, он ответил, что требовал соответствующую стоимости земли сумму, но отказался ее озвучить.
В судебном процессе в качестве третьих сторон участвуют мэрия Еревана и Офис реализации инвестиционных программ градостроительства. Мэрия подала несколько ходатайств с просьбой отменить обеспечительные меры и возобновить строительство.
Очередное судебное заседание, назначенное на эту неделю, было отложено для представления дополнительных доказательств и обсуждения возможного мирового соглашения.
1 октября суд отклонил ходатайство Министерства территориального управления и инфраструктур о снятии запрета на проведение действий в отношении участка.
До тех пор, пока стороны не придут к соглашению или суд не вынесет окончательное решение, стратегически важный ереванский участок трассы Север-Юг остается недостроенным.