Երևանում անցկացվում է ԱՊՀ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջպետական խորհրդի 10-րդ հոբելյանական նիստը՝ ներկայացված մի շարք երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներով։
Խորհրդի կազմում ընդգրկված են Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի և Ղրղզստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազները, Ղազախստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության կոմիտեն, Ուզբեկստանի Հանրապետության կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության ղեկավարը և Տաջիկստանի Հանրապետության պետական ֆինանսական վերահսկողության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության տնօրենը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Միջոցառմանը ներկա են նաև ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Տաջիկստանի պետական ֆինանսական վերահսկողության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության ղեկավար, ինչպես նաև Կոռուպցիայի հակազդման խորհրդի ներկայիս նախագահ Սուլայմոն Սուլթոնզոդան, Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազի տեղակալ Պյոտր Գորոդովը, Ղազախստանի Ազգային անվտանգության կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Ալի Ալթինբաևը, Ղրղզստանի գլխավոր դատախազ Մակսատ Ասանալիևը, Ուզբեկստանի կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության նախագահ Աքմալ Բուրխանովը, Բելառուսի գլխավոր դատախազի տեղակալ Սերգեյ Խմառուկը, ինչպես նաև ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի ներկայացուցիչ Իգոր Մալաշևիչը, ԱՊՀ ֆինանսական հետախուզության մարմինների խորհրդի ներկայացուցիչ Յուլիա Դենիսովան և այլք։
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է խորհրդի նիստի մասնակից պատվիրակություններին Երևանում, շնորհակալություն հայտնելով նրանց՝ աշխատանքային ծանրաբեռնվածության պայմաններում հրավերն ընդունելու համար։ Նա ընդգծել է, որ 7-ամյա ընդմիջումից հետո Հայաստանի մայրաքաղաքը կրկին հյուրընկալում է խորհրդի անդամ պետությունների ներկայացուցիչներին։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը իր խոսքում ողջունել է մասնակիցներին և նշել, որ խորհրդի ձևավորման պահից ի վեր դրա անդամներին հաջողվել է ստեղծել փոխվստահության վրա հիմնված կայուն երկխոսություն։
Նա շեշտել է, որ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհուրդը հանդիսանում է ԱՊՀ-ի կարևորագույն ոլորտային կառույցներից մեկը, որը առանցքային դերակատարություն ունի իրավակարգի ամրապնդման, անդամ պետությունների միջև համագործակցության խորացման, համատեղ գործողությունների համակարգման և հիմնական ուղղությունների ձևավորման գործընթացում։
«Տասներորդ նիստը հերթական փուլ չէ։ Սա լավ առիթ է գնահատելու ձեռքբերումները, ամփոփելու արդյունքները և սահմանելու հետագա համագործակցության և Խորհրդի գործունեության ուղղությունները», – նշել է փոխվարչապետը։
ԱՊՀ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհուրդը ձևավորվել է 2013 թվականի հոկտեմբերի 25-ին՝ ԱՊՀ վեց անդամ պետությունների ղեկավարների կողմից ստորագրված «Կոռուպցիայի հակազդման Միջպետական խորհրդի կազմավորման մասին» համաձայնագրի հիման վրա։ Խորհուրդը հանդիսանում է ԱՊՀ ճյուղային համագործակցության մարմին և հաշվետու է պետությունների ղեկավարների խորհրդին։

В столице Армении проходит 10-е юбилейное заседание Межгосударственного совета СНГ по борьбе с коррупцией, в котором участвуют высокопоставленные представители ряда стран-участниц.
В состав совета входят генеральные прокуроры Армении, России, Белоруссии и Кыргызстана, представители Комитета национальной безопасности Казахстана, руководитель Агентства по борьбе с коррупцией Узбекистана, а также директор Агентства по государственному финансовому контролю и борьбе с коррупцией Таджикистана, сообщает «Арменпресс».
На мероприятии также присутствуют вице-премьер Армении Мгер Григорян, генеральный прокурор Анна Вардапетян, действующий председатель Совета и руководитель таджикского антикоррупционного ведомства Сулеймон Султонзода, заместитель генерального прокурора России Петр Городов, первый заместитель главы КНБ Казахстана Али Алтынбаев, генеральный прокурор Кыргызстана Максат Асаналиев, председатель узбекского антикоррупционного агентства Акмал Бурханов, заместитель генпрокурора Белоруссии Сергей Хмарук, а также представители Исполкома СНГ и Совета органов финансовой разведки СНГ.
Анна Вардапетян поприветствовала делегации, прибывшие на заседание в Ереван, и поблагодарила их за участие, несмотря на насыщенный рабочий график. Она подчеркнула, что спустя семь лет столица Армении вновь принимает представителей стран-членов Совета.
Вице-премьер Мгер Григорян, приветствуя участников, отметил, что с момента создания Совета его членам удалось наладить стабильный диалог, основанный на взаимном доверии.
Он подчеркнул, что Межгосударственный совет по борьбе с коррупцией является одним из важнейших отраслевых структур СНГ, играющим ключевую роль в укреплении законности, развитии межгосударственного взаимодействия, координации совместных действий и формировании стратегических направлений.
«Десятое заседание — это не просто очередной этап. Это хорошая возможность подвести итоги, оценить достижения и наметить пути дальнейшего сотрудничества», — заявил вице-премьер.
Межгосударственный совет СНГ по борьбе с коррупцией был создан 25 октября 2013 года на основании соглашения, подписанного шестью государствами — участниками СНГ. Совет является отраслевым органом сотрудничества СНГ и подотчетен Совету глав государств.