3 Հոկտեմբեր 2025 - 09:18 AMT
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարներն արդեն համաձայնության են եկել ու նախաստորագրել խաղաղության պայմանագիրը, ինչի պատճառով խաղաղությունը կարելի է համարել փաստ։ Սակայն, ըստ նրա, այս ամենով գործընթացը չի ավարտվում։
Խանդանյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի անդադար նախապայմանն է, որ ՀՀ սահմանադրությունը փոփոխվի, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Խաղաղությունը չի կարող մնալ փաստ, պետք է անընդհատ այդ փաստը սնուցել բանակցություններով»,- ասել է Սարգիս Խանդանյանը՝ ընդգծելով, որ գործընթացը պետք է պահպանել ու ամրապնդել։
«Խաղաղությունը պրոցես է, այդ մեկ իրադարձությամբ չի ամփոփվում», — նշել է պատգամավորը։
Խանդանյանը հավելել է, որ «կան գործողություններ, որոնք պետք է արվեն, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի վերջնական ստորագրումն ու վավերացումը»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ 2026–ին նոր Սահմանադրության ընդունման հարցով հանրաքվե է անցկացվելու, սակայն, մշտապես պնդում է, որ դա չի արվում Ադրբեջանի պահանջով։

Депутат от фракции «Гражданский договор» Саркис Ханданян заявил, что лидеры Армении и Азербайджана уже пришли к соглашению и предварительно подписали мирный договор. По его словам, «мир можно считать фактом». Однако на этом всё не заканчивается.
По словам Ханданяна, «Азербайджан продолжает выдвигать условие изменения Конституции Армении», передаёт «Aysor.am ».
«Мир не может быть зафиксирован как факт и оставаться таковым. Его нужно постоянно поддерживать путём переговоров», — подчеркнул депутат, добавив, что процесс нужно сохранить и укрепить.
«Мир — это процесс, и он не завершается одним событием», — отметил Ханданян.
Он добавил, что остаются шаги, которые необходимо предпринять, в том числе окончательное подписание и ратификация мирного соглашения.
Премьер-министр Никол Пашинян ранее заявил, что в 2026 году состоится референдум по вопросу принятия новой Конституции, однако неоднократно подчёркивал, что этот шаг не связан с требованиями Азербайджана.