3 Հոկտեմբեր 2025 - 11:06 AMT
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Արթուր Հովհաննիսյանը՝ ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նախորդ օրվա հանդիպումից հետո երկու կողմերը միևնույն հաղորդագրությունն են հրապարակել այն մասին, որ ՀՀ սուվերեն տարածքով անցնող ճանապարհը կոչվում է TRIPP, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Նա հավելել է, որ կոչ են անում ադրբեջանցի գործընկերներին՝ խոսույթը համապատասխանեցնել փաստաթղթերին։
«ՀՀ-ն է որոշում իր սուվերեն տարածքում գտնվող տեղանունները, Ադրբեջանն էլ որոշում է իր սուվերեն տարածքում գտնվող ճանապարհների, քաղաքների, գյուղերի տեղանունները։
Երկու ղեկավարների խոսույթները պետք է հստակ արտացոլեն այն պայմանավորվածությունները…խնդրում ենք և հորդորում ենք մեր բոլոր միջազգային գործընկերներին, հատկապես ադրբեջանցի գործընկերներին, որպեսզի ելնեն բացառապես ստորագրված փաստաթղթերում տեղ գտած խոսույթից և տերմիններից, մնացածը լեգիտիմ չէ և չի արտահայտում պայմանավորվածությունները, և այո, մտահոգիչ է», -ասել է պատգամավորը։
Հովհաննիսյանը նաև անդրադարձել է Ազգային ժողովում հոկտեմբերի 2–ին ընդունված հայտարարությանը, որը վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացին։ Նա շեշտել է, որ խորհրդարանը կարևորել է օգոստոսի 8-ին ստորագրված փաստաթղթերը՝ ընդգծելով, որ ԱԺ-ն իր աջակցությունն է հայտնել այդ փաստաթղթերով ամրագրված պայմանավորվածություններին ու դրանց իրականացումներին։
Բացի այդ, ՔՊ խմբակցության ղեկավարը քննադատել է խորհրդարանական ընդդիմությանը՝ խաղաղության վերաբերյալ հայտարարության քվեարկությունը բոյկոտելու համար։

Представитель парламентской фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян заявил, что после встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева обе стороны опубликовали одинаковые заявления, в которых говорится, что проходящий по территории Армении маршрут будет называться TRIPP.
«Армения сама определяет названия дорог и населённых пунктов на своей суверенной территории, так же как и Азербайджан на своей», — подчеркнул он в ходе брифинга, сообщает «Auroranews.am».
Ованнисян призвал азербайджанских коллег привести свою риторику в соответствие с содержанием официальных документов: «Мы просим и настоятельно рекомендуем всем нашим международным партнёрам, особенно азербайджанским, основываться исключительно на формулировках подписанных документов. Всё остальное не является легитимным и не отражает достигнутых договорённостей».
Он также напомнил, что парламент Армении 2 октября принял заявление в поддержку процесса установления мира с Азербайджаном, подчеркнув важность документов, подписанных 8 августа. Ованнисян раскритиковал оппозицию за бойкот голосования по этому заявлению.
По итогам саммита в Вашингтоне, лидеры Армении, Азербайджана и США достигли соглашения о запуске маршрута TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity), который предоставит Азербайджану транзит к Нахичевани при полном соблюдении суверенитета Армении.
Дональд Трамп отметил, что проект рассчитан на 99 лет с возможностью продления ещё на 99 лет и откроет путь для крупных американских инвестиций в регион. Никол Пашинян сказал, что речь идёт не о передаче земли в аренду, а о предоставлении права на застройку.