3 Հոկտեմբեր 2025 - 14:08 AMT
Ավագանու խմբակցություն․ Վարչապետը պետք է գիտակցի՝ ինքը գյումրեցիների կողմից մերժված ուժի առաջնորդն է
Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցության Գյումրու ավագանու խմբակցությունը տարածել է հայտարարություն՝ քննադատելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հոկտեմբերի 1-ին ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի հասցեին հնչեցրած խոսքերը։
«2025թ. հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ, Գյումրի քաղաքի քաղաքապետի հասցեին երկրի վարչապետի կողմից հնչեցրած սպառնալիքները, «քաղաքական գործիքներով» քաղաքական հետապնդումը թեժացնելու խոսույթը՝ ուղիղ հանձնարարական էր իրավապահ մարմիններին՝ քաղաքական հաշվեհարդար սկսելու Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի նկատմամբ:
Արձանագրենք, որ երկրի վարչապետի՝ Գյումրու քաղաքապետի դեմ ռեպրեսիաների նոր ալիքը կապվում է Վարդան Ղուկասյանի արտահայտած քաղաքական դիրքորոշման՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի, ոչ թե ցեղասպան Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև կապերի խորացման հետ:
Հարկ է նշել, որ որպես քաղաքական գործիչ, Վարդան Ղուկասյանն արտահայտել է իր կարծիքը՝ հիմնավորելով այն պատմական փաստերով և մարտահրավերներով:
Ուստի, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ երկրի բարձր ամբիոնից Գյումրու ընտրված ընդդիմադիր քաղաքապետին ուղղված հրապարակային սպառնալիքը՝ խոսքի, մտքի ազատությունը, այլախոհներին բարոյապես և ֆիզիկապես ոչնչացնելու նպատակ ունի:
ՀՀ վարչապետը պետք է գիտակցի, որ ինքը Գյումրու ՏԻՄ ընտրություններում գյումրեցիների կողմից մերժված, ջախջախված ուժի առաջնորդն է»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ ընտրությունների արդյունքները որևէ մեկի, այդ թվում՝ որևէ պետական մարմնի կողմից չեն վիճարկվել և չէին կարող վիճարկվել:
«Մենք դատապարտում ենք Գյումրու քաղաքապետին թիրախավորելու պետական պատվերները, որն իրականացվում է ձախողված, վատահամբավ, արատավոր հակումներ ունեցող ինչ-որ պատգամավորների կողմից:
Հանգի՛ստ թողեք Գյումրին, զբաղվեք ձեր աշխատանքով և ընդունեք իրականությունը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանն, արձագանքելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին, ասել էր, թե «պետք է դուրս շպրտվի» արատահայտությանը չի պատասխանի, միայն կասի՝ «տեսե՛ք, թե մենք ում ենք ընտրել ՀՀ վարչապետ»։
Հոկտեմբերի 1–ին ԱԺ կառավարություն հարցուպատասխանի ժամին Փաշինյանը հայտարարել է. «Արդեն 6 ամիս է, որ Գյումրին կառավարում է մի կլան, որի ղեկավարը, կամ շատերն են ճանաչում՝ Վարդանիկը, կամ ըստ մեղադրանքի համայնքային բրուշատկաներ գողացողի հայրը այս ընթացքում այնքան է իրեն արդեն թույլ տվել արտահայտություններ, որ վերջերս հրապարակային կերպով կասկածի տակ դրեց Հայաստանի ինքնիշխանությունը։ Ես կարծում եմ, որ ՀՀ ինքնիշխանության դեմ հայտարարություն անողներին մենք պետք է ուղղակի դուրս շպրտենք քաղաքական ու հանրային դաշտից։ Դա պետք է անենք քաղաքական մեթոդներով և բոլոր այն մեթոդներով, որոնք կարելի է կիրառել ժողովրդավարական երկրում։ Ես համոզված եմ, որ դա տեղի կունենա»։

Фракция Коммунистической партии в совете города Гюмри выступила с заявлением, резко осудив высказывания премьер-министра Никола Пашиняна, сделанные 1 октября в ходе правительственного часа в парламенте в адрес мэра Гюмри Вардана Гукасяна.
«Заявления премьер-министра от 1 октября о мэре Гюмри, угроза “усиления политического преследования с помощью политических инструментов” — это прямое указание правоохранительным органам начать политическую расправу над избранным мэром Варданом Гукасяном», — говорится в заявлении.
Фракция считает, что новая волна репрессий связана с политической позицией Гукасяна, выступающего за углубление связей Армении с Россией, а не с Турцией и Азербайджаном.
«Как политик, Вардан Гукасян высказал собственное мнение, подкрепленное историческими фактами и вызовами, стоящими перед страной. Публичная угроза премьер-министра, прозвучавшая с высокой государственной трибуны, направлена на подавление свободы слова, ликвидацию инакомыслия, как морально, так и физически», — заявили в фракции.
Также они отметили, что премьер-министр должен осознать — он является лидером силы, которая была решительно отвергнута жителями Гюмри на выборах в органы местного самоуправления. Результаты выборов, по их словам, не были оспорены ни одним государственным органом.
«Мы осуждаем целенаправленную кампанию против мэра Гюмри, проводимую по заказу государства и руками провалившихся, дискредитированных, склонных к злоупотреблениям депутатов. Оставьте Гюмри в покое, займитесь своими обязанностями и примите реальность», — говорится в заявлении.
Ранее мэр Вардан Гукасян, реагируя на высказывания Пашиняна, заявил, что не будет комментировать слова премьера о том, что таких людей «нужно выбросить», и лишь добавил: «Посмотрите, кого мы выбрали премьер-министром».
Напомним, что 1 октября, выступая в парламенте, Никол Пашинян заявил: «Уже 6 месяцев Гюмри управляется кланом, главу которого многие знают как Варданика, или, как указано в обвинении — отцом человека, укравшего муниципальную брусчатку. Он уже позволяет себе такие высказывания, что недавно публично поставил под сомнение суверенитет Армении. Я считаю, что тех, кто выступает против суверенитета РА, мы должны просто выбросить из политического и общественного поля — политическими методами и всеми демократическими средствами. И я уверен, что так и будет».