4 Հոկտեմբեր 2025 - 07:59 AMT
Վարդևանյան․ Դիմում եմ Փաստաբանական ակադեմիայի խորհրդին՝ ունկնդիր Արմինե Մելիքսեթյանի հեռացման հարցով
Փաստաբան Արամ Վարդևանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակավ դիմել է Փաստաբանական ակադեմիայի խորհրդին՝ առաջարկելով քննարկման առարկա դարձնել ակադեմիայի ունկնդիր Արմինե Մելիքսեթյանի կարգապահական պատասխանատվության և հեռացման հարցը:
«Քրեական իրավունքը և քրեական դատավարության իրավունքը խախտող և արժեզրկող անձը չի կարող լինել փաստաբանական համայնքի անդամ: Նման անձը չի կարող հավակնել դառնալու փաստաբանական համայնքի անդամ: Կարծում եմ ժամանակն է այլևս այս հարցը համալիր կերպով քննարկելու և դեպքերին պատշաճ գնահատական տալու:
Միքայել Սրբազանին երկու տարով ազատազրկելու վճիռը կայացրած անձը ըստ փաստաբանական ակադեմիայի կանոնադրության 1) դրսևորել է բարեկիրթ վարքագիծ, թե ոչ, 2) բարձր է պահել Փաստաբանական ակադեմիայի բարի համբավը, թե ոչ: Եթե այս հարցերի պատասխանը բացասական են, իսկ կարծում եմ ակնհայտ է, որ բացասական են, դիմում եմ Փաստաբանական ակադեմիայի ունկնդիր Արմինե Մելիքսեթյանի կարգապահական պատասխանատվության և հեռացման հարցի քննարկման նպատակով: Ակնկալում եմ, որ Փաստաբանական ակադեմիայի խորհուրդը կդիտարկի հրապարակավ ներկայացրած սույն դիմումը և համապատասխան ընթացք կտրվի դրան:

Адвокат Арам Вардеванян через свою страницу в Facebook публично обратился к Совету Академии права с предложением обсудить дисциплинарную ответственность и возможное отчисление слушательницы Армине Меликсетян, вынесшей приговор архиепископу.
Архиепископ Микаэл Аджапахян, глава Ширакской епархии, был приговорен к двум годам лишения свободы. Приговор огласила судья Армине Меликсетян из суда первой инстанции.
«Лицо, нарушающее и обесценивающее уголовное право и уголовное судопроизводство, не может быть членом адвокатского сообщества. Такое лицо не может претендовать на вступление в юридическое сообщество. Считаю, что пришло время всесторонне рассмотреть данный вопрос и дать надлежащую оценку произошедшему.
Лицо, вынесшее решение о двухлетнем заключении архиепископу Микаэлу, по уставу Академии должно быть оценено по двум критериям: 1) продемонстрировало ли оно достойное поведение, 2) способствовало ли оно поддержанию доброго имени Академии. Если ответы на оба вопроса отрицательные, а я считаю, что это очевидно, я обращаюсь с просьбой обсудить вопрос дисциплинарной ответственности и отчисления слушательницы Армине Меликсетян. Ожидаю, что Совет Академии рассмотрит данное публичное обращение и примет соответствующее решение», — написал Вардеванян.
Адвокат Ара Зограбян также сообщил, что судья Меликсетян настолько спешила, что указала неправильную статью — часть 2 статьи 442 УК Армении, предусматривающую наказание за «незаконное участие должностного лица в предпринимательской деятельности». Между тем архиепископу было предъявлено обвинение по статье 422 — «публичные призывы к захвату власти».