4 Հոկտեմբեր 2025 - 08:59 AMT
Հայաստանի գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն հոկտեմբերի 3-ին հյուրընկալել է Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազի տեղակալ Պյոտր Գորոդովին, ով գլխավորել է Երևան ժամանած ռուսական պատվիրակությունը։
Պատվիրակությունն այցելել է Հայաստան՝ մասնակցելու մայրաքաղաքում անցկացված Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի 10-րդ՝ հոբելյանական նիստին։
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է գործընկերոջը ՀՀ գլխավոր դատախազությունում և շեշտել է Հայաստանի ու Ռուսաստանի իրավապահ մարմինների միջև համագործակցության կարևորությունը։
«Վստահ եմ, որ այսօր ընդունված որոշումները կնպաստեն Խորհրդի շրջանակներում համատեղ աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը։
Խորհուրդը ստեղծելիս ԱՊՀ անդամ պետությունները ճանաչել են, որ կոռուպցիան սպառնալիք է ցանկացած պետության անվտանգության համար, մեծ նշանակություն են տվել կոռուպցիայի դեմ պայքարում համագործակցության զարգացմանն ու ձգտել են համակարգել այն՝ գիտակցելով, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը պահանջում է համատեղ և արդյունավետ մեխանիզմներ ու ջանքեր։
Հետևաբար, ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից Խորհրդի նախագահությունը ստանձնելը արդյունավետ համագործակցության ևս մեկ հնարավորություն է»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը։
Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազի տեղակալ Պյոտր Գորոդովը իր երախտագիտությունն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին հյուրընկալության և Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի հոբելյանական նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։ Նա շնորհավորել է Աննա Վարդապետյանին՝ Խորհրդի նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել է արգասաբեր գործունեություն։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր՝ ուղղված իրավական համագործակցության խորացմանը։
Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհուրդը հիմնադրվել է ԱՊՀ վեց անդամ պետությունների ղեկավարների կողմից՝ 2013 թվականի հոկտեմբերի 25-ին կնքված «Կոռուպցիայի հակազդման Միջպետական խորհրդի կազմավորման մասին» համաձայնագրի հիման վրա։ Խորհուրդը հանդիսանում է ԱՊՀ մասնագիտական համագործակցության մարմին և հաշվետու է պետությունների ղեկավարների խորհրդին։
Խորհրդի կազմում ընդգրկված են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղրղզստանի գլխավոր դատախազները, Ղազախստանի Ազգային անվտանգության կոմիտեն, Ուզբեկստանի կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության տնօրենը և Տաջիկստանի պետական ֆինանսական վերահսկողության ու հակակոռուպցիոն գործակալության ղեկավարը։

3 октября генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян приняла в Ереване заместителя генерального прокурора Российской Федерации Петра Городова, возглавившего российскую делегацию. Делегация прибыла в Армению для участия в юбилейном 10-м заседании Межгосударственного совета по противодействию коррупции.
Анна Вардапетян поприветствовала коллегу в Генеральной прокуратуре Армении, подчеркнув важность укрепления сотрудничества между правоохранительными органами Армении и России.
«Уверена, что принятые сегодня решения поспособствуют повышению эффективности совместной работы в рамках Совета. При создании Совета государства-участники СНГ признали коррупцию угрозой для любой страны и выразили стремление координировать усилия, осознавая, что борьба с коррупцией требует совместных и действенных механизмов», — отметила она. — «Возглавив Совет, Генеральная прокуратура Армении получила ещё одну возможность для продуктивного взаимодействия».
Пётр Городов поблагодарил Анну Вардапетян за тёплый приём и организацию заседания на высоком уровне. Он поздравил её с назначением на пост председателя Совета и пожелал успешной деятельности.
Стороны обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес, с целью углубления правового взаимодействия.
Межгосударственный совет по противодействию коррупции был создан на основе соглашения, подписанного 25 октября 2013 года руководителями шести государств СНГ. Совет действует как специализированный орган сотрудничества и подотчётен Совету глав государств СНГ. В состав входят генеральные прокуроры Армении, России, Беларуси и Кыргызстана, Комитет национальной безопасности Казахстана, директор Агентства по борьбе с коррупцией Узбекистана и глава Агентства по финансовому контролю и борьбе с коррупцией Таджикистана.