ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն հյուրընկալել է Հայաստանում Թուրքմենստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մահմեդգելդի Այազովին՝ Թուրքմենստանի անկախության օրվա կապակցությամբ։ Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին ազգային տոնի առթիվ՝ փոխանցելով իր բարեմաղթանքները Թուրքմենստանի նախագահ Սերդար Բերդիմուհամեդովին և Ժողովրդական խորհրդի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովին։
Դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ Վահագն Խաչատուրյանը երախտագիտություն է հայտնել դեսպան Այազովին հայ-թուրքմենական հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված նրա արդյունավետ աշխատանքի համար, ընդգծելով նրա ներդրումը երկկողմ համագործակցության առաջմղման գործում և մաղթելով հետագա հաջողություններ մասնագիտական գործունեությունում։
Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ եթե կյանքի կոչվի «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, ապա Հայաստանի և Թուրքմենստանի միջև համագործակցությունն ունակ է նոր հնարավորություններ ստեղծել ոչ միայն տնտեսության, այլև սոցիալական ու մշակութային ոլորտներում՝ խորացնելով երկու երկրների միջև կապերը։
Կողմերն ընդգծել են, որ Հայաստանի ու Թուրքմենստանի միջև քաղաքական երկխոսությունը մշտապես եղել է բարձր մակարդակի վրա, ինչպես նաև նշել են միջազգային հարթակներում ձևավորված վստահելի ու արդյունավետ փոխգործակցության կարևորությունը։

4 Октябрь 2025 - 09:36 AMT
Президент Армении Ваагн Хачатурян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Туркменистана в Армении Махметгелди Айазова по случаю Дня независимости Туркменистана. Глава государства поздравил дипломата с национальным праздником, передав поздравления также президенту Туркменистана Сердару Бердымухамедову и председателю Халк Маслахаты Гурбангулы Бердымухамедову.
В связи с завершением дипломатической миссии Хачатурян поблагодарил Айазова за эффективную работу по укреплению армяно-туркменских отношений, отметив его вклад в развитие двустороннего сотрудничества, и пожелал успехов в дальнейшей профессиональной деятельности.
Президент подчеркнул, что в случае реализации проекта «Перекресток мира» сотрудничество между Арменией и Туркменистаном может выйти на новый уровень не только в экономической, но и в социальной и культурной сферах, углубляя связи между двумя странами.
Стороны отметили, что политический диалог между Арменией и Туркменистаном всегда отличался высоким уровнем, а также подчеркнули значимость устойчивого и результативного взаимодействия на международных площадках.
Правительство Армении разработало проект «Перекресток мира», который предусматривает развитие коммуникаций между Арменией, Турцией, Азербайджаном и Ираном, включая дороги, железные дороги, трубопроводы, кабельные и линии электропередачи. Вся инфраструктура будет функционировать под юрисдикцией и суверенитетом стран, по территории которых она проходит.