Շրջակա միջավայրի նախարարությունը պարզաբանում է տարածել Շաքիի ջրվեժի տարածքում երեխայի սեռի որոշման արարողություն կազմակերպելու մասին` նշելով, որ Շաքիի ջրվեժը բնության ջրաերկրաբանական հուշարձան է և գտնվում է պետական պահպանության ներքո։
Տվյալ գործունեության արդյունքում խախտվել են ՀՀ «Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին» օրենքի19-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերը․ ըստ որոնց՝ Հայաստանի Հանրապետությունում բնության հուշարձանի զբաղեցրած տարածքում արգելվում է ցանկացած գործունեություն, որը սպառնում է դրա պահպանությանը,
Բնության հուշարձանի պահպանության ռեժիմը սահմանվում է յուրաքանչյուր բնության հուշարձանի համար կազմված անձնագրով։
«Բացի այդ, խախտվել է նաև ՀՀ Բնապահպանության նախարարության 2018 թվականի մարտի 21-ի N 68-Ն հրամանը, որը արգելում է բնության հուշարձանի արտաքին տեսքը խաթարող ցանկացած գործունեություն»։
Արարողության վերաբերյալ ահազանգը փոխանցվել է Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին՝ անհրաժեշտ իրավական ընթացք տալու նպատակով։
Նախարարությունը դիմել է քաղաքացիներին՝ կոչ անելով հետևել բնապահպանական օրենսդրությանը և զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են վտանգել Հայաստանի բնական արժեքները»,–ասվում է մեկնաբանության մեջ։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին ստացված «Գենդեռ փարթի Շաքիի ջրվեժում» ահազանգի հիմքով հարուցվել է վարչական վարույթ։
ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնից հայտնում են, որ ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ բնության հատուկ պահպանվող տարածք հանդիսացող՝ բնության ջրաերկրաբանական հուշարձան Շաքիի ջրվեժում երեխայի սեռի մասին հայտնող միջոցառման կազմակերպիչներին հայտնաբերելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Министерство окружающей среды Армении распространило разъяснение по поводу проведения мероприятия по определению пола ребёнка на территории водопада Шаки, подчеркнув, что водопад является гидрогеологическим памятником природы, находящимся под государственной охраной.
В результате мероприятия были нарушены части 1 и 2 статьи 19 Закона РА «Об особо охраняемых природных территориях», запрещающие любую деятельность, угрожающую сохранению памятника природы в пределах его охраняемой зоны.
Согласно министерству, охранный режим памятника природы устанавливается индивидуальным паспортом, составленным для каждого объекта. Кроме того, было нарушено постановление № 68-Н Министерства окружающей среды от 21 марта 2018 года, запрещающее любую деятельность, искажающую внешний вид памятника природы.
Сообщение о данном случае было передано Инспекционному органу по охране окружающей среды и недр для принятия необходимых правовых мер.
Министерство обратилось к гражданам с призывом соблюдать экологическое законодательство и воздерживаться от действий, которые могут нанести вред природным ценностям Армении.
Позднее стало известно, что Инспекционный орган по охране окружающей среды и недр возбудил административное дело на основании поступившего сигнала о «гендерной вечеринке у водопада Шаки». Ведомство сообщает, что принимаются меры по установлению организаторов мероприятия и привлечению их к ответственности за действия на территории гидрогеологического памятника природы, входящего в состав особо охраняемой природной зоны.