Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ նշել է, որ նոյեմբեր ամսին մայրաքաղաքում ակնկալվում է օդի աղտոտվածության հետ կապված խնդիր։ Նա հավելել է, որ այս տեսակի խնդիրները հիմնականում ի հայտ են գալիս ձմռան ամիսներին։
«Կառուցապատողները, որոնք խախտում են ավագանու կողմից սահմանված փոշու ցանցերի, կահավորումների և այլ տեսակների հետ կապված պահանջները, ու արդյունքում լինում է աղտոտում, խստորեն պատժվելու են։ Պատժվելու են այն պահին, երբ գան շինթույլտվության երկարաձգման, իսկ բոլորն այդ փուլին հասնում են», – շարունակել է Ավինյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Քաղաքաշինության և հողի վերահսկման վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սամվել Ղուկասյանը տեղեկացրել է, որ շինհրապարակներում կիրառվող նորմերի խախտման դեպքերով կազմվել է 127 արձանագրություն։
Մայրաքաղաքի բնապահպանության վարչության ժամանակավոր պետ Սիրարփի Հայկազյանը նշել է, որ շինհրապարակներում տեղադրված 175 սարքերի տվյալներով օգոստոսի և սեպտեմբերի ամիսներին արձանագրվել է օդի լավ կամ միջին որակ։ Ավինյանը արձագանքել է՝ ընդգծելով, որ «իրականությանը չեն համապատասխանում լուրերը, թե Երևանում ամռանն ու աշնանը օդի որակը չափազանց վատն է»։
Սակայն, ի հակադրություն քաղաքային ղեկավարության այս դիրքորոշման, բնապահպանական վիճակագրություն ներկայացնող պետական մի այլ մարմնի՝ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի հրապարակած տվյալները մատնանշում են այլ պատկեր։ Կենտրոնի պաշտոնական կայքում հրապարակված գծագրերը և տեղեկությունները վկայում են, որ ինչպես օգոստոսին, այնպես էլ սեպտեմբերին մթնոլորտում փոշու և ազոտի երկօքսիդի մակարդակները գերազանցել են սահմանված թույլատրելի չափանիշները։ Աղտոտվածությամբ ամենաբարձր ցուցանիշները գրանցվել են Կենտրոն, Արաբկիր և Շենգավիթ վարչական շրջաններում։

Во время организационного совещания мэр Еревана Тигран Авинян заявил, что в ноябре в городе ожидаются проблемы с загрязнением воздуха, добавив, что такие трудности обычно возникают в зимние месяцы.
Он отметил, что застройщики, нарушающие нормы по пылезащитным сетям, укрытиям и прочим требованиям, будут строго наказаны, особенно при продлении разрешений на строительство, на что рано или поздно все выходят.
И. о. начальника Управления градостроительства и земельного контроля, Самвел Гукасян, сообщил, что оформлено 127 протоколов за нарушения на стройплощадках.
И. о. начальника Отдела охраны окружающей среды мэрии, Сирарпи Айказян, указала, что по данным 175 приборов, установленных на стройплощадках, в августе и сентябре качество воздуха было «хорошим» или «умеренным». В ответ Авинян подчеркнул, что «слухи о крайне плохом качестве воздуха летом и осенью не соответствуют действительности».
Тем не менее, противопоставляя оптимизм городского управления, государственный «Центр гидрометеорологии и мониторинга» публикует данные, рисующие иную картину. В их графиках и публикациях указано, что в августе и сентябре концентрации пыли и диоксида азота в атмосфере превышали допустимые нормы. Самые высокие показатели загрязнения были зафиксированы в административных районах Кентрон (Центр), Арабкир и Шенгавит.