Սեպտեմբերի 30-ին Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը որոշում է կայացրել անփոփոխ թողնել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը՝ ըստ որի ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Հրայր Թովմասյանը ճանաչվել է մեղավոր 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանքի կատարման համար։
Մեղսագրված արարքները վերաբերել են նրա կողմից արդարադատության նախարար եղած ժամանակ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմանը, հայտնում է դատախազությունը։
2024 թվականի սեպտեմբերի 20-ին առաջին ատյանի դատարանը վճռել էր, որ Հրայր Թովմասյանը մեղավոր է նշված հոդվածով նախատեսված հանցանքի՝ երկու դրվագով կատարելու մեջ, սակայն նրան ազատել էր քրեական պատասխանատվությունից՝ հիմք ընդունելով, որ վաղեմության ժամկետը լրացել է դեռևս 2019 թվականին։
Դատախազությունը վերաքննիչ բողոք էր ներկայացրել՝ վիճարկելով արարքների իրավաբանական որակումը և վաղեմության ժամկետի կիրառման հիմնավորումը, մինչդեռ Թովմասյանի պաշտպանները դիմել էին վերաքննիչ ատյանին՝ պահանջելով նրան ճանաչել անմեղ։
Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը, ուսումնասիրելով ներկայացված բոլոր բողոքները, որոշել է դրանք մերժել և առաջին ատյանի կայացրած դատավճիռը թողնել անփոփոխ։
Ծանուցում. Հանցանք կատարելու մեջ մեղադրվող անձը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ օրենքով սահմանված կարգով՝ դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

6 Октябрь 2025 - 11:48 AMT
30 сентября Апелляционный антикоррупционный суд Армении постановил оставить без изменений приговор суда первой инстанции, согласно которому бывший министр юстиции Грайр Товмасян был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного частью 1 статьи 308 Уголовного кодекса 2003 года — злоупотребление должностными полномочиями.
Как сообщает прокуратура, инкриминируемые деяния касались периода, когда Товмасян занимал пост министра юстиции.
20 сентября 2024 года суд первой инстанции признал Товмасяна виновным по двум эпизодам, однако освободил его от уголовной ответственности из-за истечения срока давности, который, как указано в решении, истек еще в 2019 году.
Прокуратура обжаловала приговор, оспаривая юридическую квалификацию действий и обоснованность применения срока давности. Защита Товмасяна, в свою очередь, подала апелляцию с требованием признать его полностью невиновным.
Апелляционный суд, рассмотрев все представленные жалобы, отклонил их и постановил оставить приговор первой инстанции без изменений.
Примечание: Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его вина не будет доказана вступившим в силу решением суда.