Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը քաղաքական հայտ է ներկայացնում։ Այդ մասին նա հայտարարել է ֆեյսբուքյան իր տեսաուղերձում։
«Իմ մասնագիտական կյանքը նվիրել եմ իրավապաշտպան գործին, բայց ստեղծված պայմաններում միայն այդ աշխատանքն արդյունք չի տալիս։ Ես հայտ եմ ներկայացնում քաղաքականությունն օգտագործելու մարդկանց միավորման ու երկրի առաջընթացի համար՝ հանուն իրական խաղաղության։
Սա հայտ է ոչ թե հին կանոններով շարժվելու, այլ այդ կանոնները փոխելու մասին, սա հայտ է խոսքին տեր լինելու և բոլորով հանուն Հայաստանի աշխատելու մասին, ցույց տալու, որ կա ինքնուրույն միտք, ինքնուրույն խոսք, կարող թիմ»,–ասել է նա։
Թաթոյանը հայտարարել , որ, որ պետք է միասին վերականգնել քայքայված քաղաքական համակարգը, ձևավորելիրավունքի պետություն, կառուցելհնարավորությունների երկիր։

Бывший Защитник прав человека Армении Арман Татоян заявил о начале политической карьеры. Об этом он объявил в видеобращении, размещённом на своей странице в Facebook.
«Всю свою профессиональную жизнь я посвятил защите прав человека. Но в нынешних условиях этого уже недостаточно. Я выдвигаю политическую заявку для того, чтобы использовать политику как инструмент для объединения людей и продвижения страны вперёд ради настоящего мира», — сказал он.
«Это не заявка на действие по старым правилам, а для того, чтобы эти правила изменить, чтобы отвечать за слова, работать вместе ради Армении, доказать, что существует независимая мысль, независимое слово и способная команда», — подчеркнул Татоян.
Он отметил необходимость восстановить разрушенную политическую систему, создать правовое государство и построить страну возможностей. Татоян призвал всех присоединиться к его команде «во имя семей и Родины».