«Դոգ» մականունով հայտնի Վարդան Ղուկասյանը ներկայում շարունակում է գտնվել անազատության մեջ ԱՄՆ-ում, իսկ նրա փաստաբանական խումբն արդեն սկսել է գործընթաց՝ նպատակ ունենալով փոխել նրա խափանման միջոցը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Անցած շաբաթ Լաս Վեգասի դատարանը մերժել է Հայաստանի գլխավոր դատախազության միջնորդությունը՝ Ղուկասյանին արտահանձնելու վերաբերյալ։ Դատարանի որոշմամբ՝ նրան չեն արտահանձնի Հայաստան, սակայն Միացյալ Նահանգներում մնալ ևս չի կարող, քանի որ, ըստ նույն դատական որոշման, նա խախտել է երկրի միգրացիոն կանոնները։
«Դատարանը որոշել է, որ Վարդան Ղուկասյանը պետք է արտաքսվի 3-րդ երկիր, այսինքն՝ պետք է լքի ԱՄՆ սահմանները», – ասել է Վարդան Ղուկասյանի փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը։
Փաստաբանական խումբը պատրաստվում է բողոքարկել ԱՄՆ-ից արտաքսման որոշումը։
Բողոքարկման գործընթացից բացի, պաշտպանական կողմը փորձում է հասնել նաև նրան, որ Վարդան Ղուկասյանը ազատ արձակվի։
«Վարդան Ղուկասյանն այսօր գտնվում է վարչական կալանքի տակ, այո, գտնվում է անատության մեջ, կարևորում ենք, որպեսզի վերջինիս խափանման ծայրահեղ միջոց կալանքը անմիջապես փոխվի», – նշել է փաստաբանը։
Դատական ակտի բողոքարկումը, որն ըստ փաստաբանի կարող է բավական երկարատև լինել, թույլ է տալիս Վարդան Ղուկասյանին շարունակել մնալ Միացյալ Նահանգներում, սակայն վճռորոշ է, թե նա կլինի ազատության մեջ, թե կմնա մեկուսարանում։
Փաստաբանը հայտնել է, որ արդեն իսկ մի շարք պետություններ առաջարկել են հյուրընկալել Վարդան Ղուկասյանին՝ որպես երրորդ երկիր, որտեղ նրան կարող են ուղարկել ԱՄՆ-ից արտաքսման դեպքում։
«Մի շարք երկրներից՝ ինչպես Եվրոպայից, այնպես էլ Ասիայից, իրենց մաքսիմալ վերաբերմունք են արտահայտել իրավական, որ նա իր ուրույն տեղն ու դերն է ունենալու իրենց երկրում… Եթե նման առաջարկ կա, դրա կրողը պետությունն է, պետական լիազոր մարմինն է», – հավելել է Վարդան Ղուկասյանի փաստաբանը։
ԴՕԿ կուսակցության առաջնորդը ձերբակալվել է այս տարվա սկզբին՝ ԱՄՆ միգրացիոն օրենսդրությունը խախտելու մեղադրանքով։

6 Октябрь 2025 - 14:52 AMT
Вардан Гукасян продолжает находиться в изоляции на территории США, несмотря на то, что суд в Лас-Вегасе на прошлой неделе отклонил запрос Генпрокуратуры Армении о его экстрадиции, сообщает «Азатутюн».
Суд постановил, что Гукасян не подлежит выдаче Армении, однако не может оставаться в США, так как нарушил иммиграционные правила страны.
«Суд решил, что Вардан Гукасян должен быть депортирован в третью страну, то есть обязан покинуть пределы США», — сообщил адвокат Левон Багдасарян.
Адвокатская группа уже готовит апелляцию на решение о депортации, а также добивается, чтобы Гукасян был освобождён из-под стражи.
«Сейчас он находится под административным арестом. Мы настаиваем на немеденной замене этой крайней меры пресечения», — заявил Багдасарян.
Процесс обжалования может затянуться, и до его завершения Гукасян имеет право находиться в США, но критически важным остаётся вопрос: будет ли он на свободе или продолжит оставаться в заключении.
Адвокат также отметил, что ряд стран Европы и Азии выразили готовность принять Гукасяна, если он будет депортирован из США.
«Если есть такое предложение, за ним стоит конкретное государство и его уполномоченные органы. Эти государства готовы признать его особый политический статус», — добавил Багдасарян.
Лидер партии «ДОК» был арестован в начале этого года по обвинению в нарушении иммиграционного законодательства США.