ՀՀ ԱԳ նախարարի մամուլի խոսնակը և Անիի համայնքապետարանն անդրադարձել են Սոֆիայի օդանավակայանում հայկական պատվիրակության հետ տեղի ունեցած միջադեպին։
Ըստ որոշ տեղեկությունների, ՀՀ պատվիրակությանը ենթարկել են նվաստացուցիչ զննության։
Հ ԱԳ նախարարի մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանն ասել է, որ տեղի ունեցածը «չի որակվում որպես «դիվանագիտական սկանդալ» և որ Բուլղարիայում ՀՀ դեսպանությունը կապի մեջ է եղել պատվիրակության ղեկավարի հետ և, տեղեկանալով միջադեպի մասին, քայլեր է ձեռնարկել ընդունող երկրից պարզաբանումներ ստանալու և հետագայում նման միջադեպերից խուսափելու համար, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Տեղի ունեցածը չի որակվում որպես «դիվանագիտական սկանդալ», ինչպես տարածվել է ԶԼՄ-ների կողմից, այդուհանդերձ, օտարերկրյա այցերի ժամանակ ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը մշտապես գտնվում է ՀՀ դիվանագիտական ծառայությունների ուշադրության կենտրոնում, և ձեռնարկվում են իրավիճակին համապատասխան քայլեր»,- հայտնել է ԱԳ նախարարի մամուլի խոսնակը։
Իր հերթին՝ Անիի համայնքապետարանը հայտնել է, որ մամուլում շրջանառվող տեղեկությունները, ըստ որոնց հոկտեմբերի 1-4-ը Բուլղարիայում գտնվելու ընթացքում Անի համայնքի պատվիրակության մասնակցությամբ Սոֆիայի «Վասիլ Լևսկի» օդանավակայանում տեղի է ունեցել աղմկահարույց դիվանագիտական սկանդալ, չեն համապատասխանում իրականությանը։ Նշվում է, որ այդ լուրերը հղվում են բուլղարական աղբյուրներին։
Անիի համայնքապետարանը հավելել է, որ «սույն թվականի հոկտեմբերի 1-ին Բուլղարիա ժամանած հայկական պատվիրակությունը՝ Անի համայնքի ղեկավար Արման Սարիբեկյանի գլխավորությամբ, օդանավակայանի անցակետում կատարված միջադեպը որակում է թյուրիմացություն։ Նշվում է, որ ատարվածի մասին տեղյակ է Բուլղարիայում ՀՀ դեսպանությունը։ Դիվանագիտական կառույցը կդրսևորի հետևողականություն և դեպքին կտա համապատասխան գնահատական»։
Ըստ համայնքապետարանի, միջադեպից հետո անեցի պատվիրակներին Սոֆիայի օդանավակայանում դիմավորել են Նովի Պազարի փոխքաղաքապետն ու մի շարք այլ պաշտոնյաներ։ Հաջորդաբար, Նովի Պազարի քաղաքապետ Գեորգի Գեորգիևի հրավերով Բուլղարիա այցելած Անիի համայնքի պատվիրակությունը՝ համայնքի ղեկավար Արման Սարիբեկյանի գլխավորությամբ, արժանացել է ջերմ ընդունելության։ Քառօրյա պաշտոնական այցն անցել է սրտաբաց և անկաշկանդ մթնոլորտում՝ հագեցած ու տպավորիչ օրակարգով։
Ավելի վաղ որոշ ԶԼՄ–ներ, հղում անելով բուլղարական մամուլին, գրել էին, որ հոկտեմբերի 1-ին Բուլղարիա ժամանած հայկական պատվիրակությունը՝ Անիի համայնքապետ Արման Սարիբեկյանի գլխավորությամբ, ենթարկվել է նվաստացուցիչ զննության։ Ըստ հաղորդումների` նրանց ստիպել են ամբողջությամբ մերկանալ, հարցաքննել են և մի քանի ժամ պահել ծառայողական տարածքներում։

Пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении и администрация общины Ани прокомментировали инцидент с армянской делегацией в аэропорту Софии.
Согласно сообщениям, делегацию Армении подвергли унизительному досмотру.
Пресс-секретарь МИД Ани Бадалян заявила, что происшедшее «не может расцениваться как „дипломатический скандал“», и что посольство Армении в Болгарии поддерживало связь с руководителем делегации. Получив информацию об инциденте, дипломатическая миссия приняла меры для получения пояснений от принимающей страны и для предотвращения подобных случаев в будущем, сообщает «Арменпресс».
«Хотя СМИ распространили версию о «дипломатическом скандале», но таковым это не является», — добавила пресс‑секретарь. — «Тем не менее защита прав граждан Армении во время зарубежных поездок всегда находится в центре внимания нашей дипломатической службы, и предпринимаются адекватные меры».
Со своей стороны администрация Ани сообщила, что публикации о том, что во время пребывания в Болгарии с 1 по 4 октября в аэропорту Софии с участием делегации Ани произошёл громкий дипломатический скандал, не соответствуют действительности. Администрация утверждает, что такие сообщения были опубликованы со ссылкой на болгарские источники.
Администрация добавила, что армянская делегация, прибывшая в Болгарию 1 октября под руководством главы общины Ани Армана Сарибекяна, рассматривает инцидент на контрольно‑пропускном пункте аэропорта как недоразумение. Заявляется, что посольство Армении в Болгарии в курсе произошедшего. Дипломатический орган проявит последовательность и даст должную оценку случаю.
По данным муниципалитета, после инцидента делегацию Ани в аэропорту Софии встретили заместитель мэра Новой Пазары и ряд других должностных лиц. Затем по приглашению мэра Новой Пазары Георги Георгиева армянская делегация из Ани под руководством мэра Сарибекяна была тепло принята в Болгарии. Четырехдневный официальный визит прошёл в непринужденной атмосфере, с насыщенной и впечатляющей программой.
Ранее некоторые СМИ со ссылкой на болгарскую прессу писали, что 1 октября армянская делегация под руководством мэра Сарибекяна была вынуждена полностью раздеться, допрошена и удерживалась в служебных зонах несколько часов.