7 Հոկտեմբեր 2025 - 08:07 AMT
Արմավիրի մարզի Փարաքար խոշորացված համայնքի ղեկավար է ընտրվել «Միասնություն» դաշինքը ներկայացնող Օնիկ Ախվերդյանը։ Նա միակ թեկնածուն էր և ընտրվել է միաձայն։
Օնիկ Ախվերդյանը նախընտրական ցուցակում հաջորդում էր Փարաքար համայնքի սպանված ղեկավար Վալոդյան Գրիգորյանին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Միասնություն» կուսակցությունների դաշինքում ներառված են «Ապրելու երկիր» և «Հաղթանակ» կուսակցությունները։
Ավագանու «Քաղաքացիական պայմանագիր և «Ազգային առաջընթաց» խմբակցուցությունների անդամները չեն մասնակցել ավագանու նիստին։
Նիստը մեկնարկել է մեկ րոպե լռությամբ` սպանված համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի հիշատակին։
Ախվերդյանը հայտարարել է, որ լիովին տիրապետում է համայնքին վերաբերող բոլոր խնդիրներին և պատրաստ է իր թիմի անունից կյանքի կոչել այն բոլոր ծրագրերը, որոնք նախատեսված են եղել Վալոդյա Գրիգորյանի ղեկավարությամբ, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Բացի թիմակից լինելուց՝ ես նաև Վալոդյա Գրիգորյանի մտերիմ ընկերն եմ եղել, ցավում եմ եղածի համար, շնորհակալ եմ նրա ծնողներից, որ այս ազգին նման զավակ են պարգևել»,- ասել է նա։
Սեպտեմբերի 23-ի ուշ երեկոյան Մերձավանում, Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի նորակառույց առանձնատան հետևի հատվածում, դիմակավորված և ձեռնոցներով անհատը մոտեցել է այնտեղ կանգնած երեք անձանց, կրակահերթ արձակել և դիմել փախուստի։ Դեպքի հետևանքով զոհվել են Վալոդյա Գրիգորյանը և ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության օպերլիազոր Կարեն Աբրահամյանը, ով հարձակման պահին ծառայողական պարտականություններ չի կատարել։ Եվս մեկ քաղաքացի՝ Արծրուն Գալստյանը, վնասվածքներ է ստացել դեպքի վայրում։
Հանցագործության կատարման կասկածանքով սեպտեմբերի 26-ին կալանավորվել է Նարեկ Օհանյանը՝ Մերձավանի նախկին համայնքապետ, ՔՊ-ական Մհեր Ախտոյանի հորաքրոջ որդին, ինչպես նաև այս տարվա փետրվարին սպանված Գրիգոր Օհանյանի եղբայրը։ Սեպտեմբերի 28-ին կալանավորվել է նաև Գևորգ Հարությունյանը, ով խոստովանել է, որ հենց ինքն է իրականացրել սպանությունը, հայտնաբերվել է նաև հանցագործության գործիք հանդիսացող հրազենը։

Оник Ахвердян избран главой укрупнённой общины Паракар в Армавирской области от блока «Единство». Он был единственным кандидатом и получил единогласную поддержку.
Ахвердян шёл вторым в предвыборном списке после убитого главы Паракара Вoлоди Григоряна, сообщает «Sputnik Армения».
В блок «Единство» входят партии «Страна для жизни» и «Победа».
Члены фракций «Гражданский договор» и «Национальный прогресс» не присутствовали на заседании совета. Заседание началось с минуты молчания в память о Володе Григоряне.
Как сообщает «Пастинфо», Ахвердян заявил, что полностью владеет ситуацией в общине и готов от имени своей команды реализовать все программы, которые были намечены при Григоряне. «Я был не только соратником, но и близким другом Валоди Григоряна. Сожалею о случившемся и благодарю его родителей за такого сына», — сказал он.
Поздно вечером 23 сентября в Мердзаване к троим людям, находившимся за новым домом Григоряна, подошёл человек в маске и перчатках, открыл огонь и скрылся. В результате погибли Володя Григорян и оперуполномоченный Главного управления уголовного розыска полиции Армении Карен Абрамян, который в момент нападения не находился при исполнении. Третий гражданин, Арцрун Галстян, получил ранения.
26 сентября по подозрению в убийстве был арестован Нарек Оганян — двоюродный брат бывшего главы Мердзавана от партии «Гражданский договор» Мгера Ахтояна и брат убитого в феврале этого года Григора Оганяна. 28 сентября задержан также Геворг Арутюнян, который признался в совершении убийства. Было найдено и оружие, использованное при преступлении.