7 Հոկտեմբեր 2025 - 10:51 AMT
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով փաստել է՝ առևտրային ընկերության տնօրենը, ինչպես անձամբ, այնպես էլ կազմակերպված խմբով, պարբերաբար կաշառքներ է տվել տարբեր պաշտոնյաների՝ իր օգտին ապօրինի գործողություններ կատարելու դիմաց:
Ըստ նախաքննության՝ տնօրենն իր ղեկավարած ընկերության անունից 2024 թվականի ընթացքում Երևանի քաղաքում շինարարության ընթացքում առաջացած գազամատակարարման հետ կապված ձգձգված տեխնիկական պայմանների կարգավորման և համապատասխան փաստաթղթերի ընթացքը կազմակերպելու նպատակով 2 միլիոն դրամ է փոխանցել քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձի։ Բացի այդ, նույն տարվա ընթացքում, հինգ տարբեր հասցեներում թերի իրականացված աշխատանքների շահագործման թույլտվությունները կազմակերպելու համար նա փոխանցել է ընդհանուր 500,000 դրամ՝ ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի պաշտոնյաներին։
Նախաքննությամբ բացահայտվել են նաև 2024թ. հոկտեմբերին նշված կազմակերպության տնօրենի կողմից առևտրային կազմակերպությունների աշխատակիցներին ընդհանուր 300.000 ՀՀ դրամ կաշառք տալու դեպքեր՝ պետության կարիքների համար գազաբաշխիչ կայանի կառուցմանը վերաբերող համապատասխան փաստաթղթերը կեղծելու և դրանցում աշխատանքներն ավարտված լինելու մասին իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ ներառելու համար:
Բացի այդ, կազմակերպության տնօրենը համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասում առանց համապատասխան թույլտվության շինարարական աշխատանքներ իրականացնելու և ապօրինի կոյուղատար կառուցելու պայմաններում իրեն վարչական պատասխանատվության չենթարկելու համար 2024թ. ընթացքում 400,000 ՀՀ դրամ կաշառք է տվել Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնյաներին:
Իշխանության կողմից կազմակերպված բացահայտումների արդյունքում պարզվել է նաև, որ 2025 թվականի հունվարին նշված տնօրենը, այլ անձի հետ նախապես պայմանավորված լինելով, փորձ է արել առաջարկել կաշառք ՀՀ պաշտպանության նախարարության զորակոչի և զորահավաքային համալրման ծառայության պաշտոնյային՝ առանց օրինական հիմքի նշված քաղաքացուն պարտադիր զինծառայությունից ազատելու համար համապատասխան գործընթացներ սկսելու նպատակով։
Բացի այս ամենը, նույն անձը ներգրավված է եղել նաև ՆԳՆ կարիքների համար նախատեսվող պետական գնումների մրցույթների հետ կապված կոռուպցիոն համաձայնության մեջ։ Ըստ նախաքննության՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, ըստ որի՝ նրա ընկերությունը պետք է ճանաչվեր մրցույթի հաղթող, իսկ փոխարենը ՆԳՆ պաշտոնյային պետք է վճարվեր կաշառք՝ առաջիկա եկամուտներից։
Հիմք ընդունելով վերը նշված հանցագործությունները՝ առևտրային կազմակերպության տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 273-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ), 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (2 դրվագ), 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (5 դրվագ) և 437-րդ հոդվածի 1-ին մասով։ Որպես խափանման միջոց սկզբում կիրառվել է կալանք, որը հետագայում փոխարինվել է տնային կալանքով և գրավի դիմաց ազատությամբ։
Քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է, և գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան։

Антикоррупционный комитет Армении завершил предварительное расследование уголовного дела, подтвердив, что директор коммерческой компании как лично, так и в составе организованной группы систематически давал взятки различным должностным лицам за незаконные действия в своих интересах.
По данным следствия, в 2024 году директор перевёл 2 миллиона драмов должностному лицу ереванской мэрии для ускорения получения технических условий по газоснабжению и оформления документов, связанных со строительством в столице.
Кроме того, он передал в общей сложности 500 000 драмов чиновникам Инспекционного органа по градостроительству, технической и противопожарной безопасности для получения разрешений на эксплуатацию не завершённых объектов по пяти адресам.
Следствием также выявлено, что в октябре 2024 года директор передал 300 000 драмов сотрудникам коммерческих структур за фальсификацию документов, касающихся строительства газораспределительной станции для нужд государства, указав ложные сведения о завершении работ.
Также в 2024 году он дал 400 000 драмов чиновникам ереванской мэрии, чтобы избежать административной ответственности за незаконное строительство и прокладку канализации на муниципальной земле.
Кроме того, в январе 2025 года директор, действуя по предварительному сговору с другим лицом, попытался предложить взятку должностному лицу службы призыва и мобилизации Министерства обороны Армении, чтобы незаконно освободить гражданина от военной службы.
Он также участвовал в коррупционной схеме, связанной с государственными закупками для Министерства внутренних дел, по которой его компания должна была быть признана победителем тендера в обмен на выплату части будущих доходов чиновнику МВД.
На основании собранных доказательств директору предъявлены обвинения по нескольким статьям Уголовного кодекса Армении — статье 273, части 2, пункт 3 (два эпизода), статье 436, части 2, пунктам 1 и 3 (два эпизода), статье 436, части 2, пункт 3 (пять эпизодов) и статье 437, части 1. Сначала к нему была применена мера пресечения в виде ареста, позже заменённая на домашний арест и освобождение под залог.
Предварительное следствие завершено, и дело с обвинительным заключением направлено в Антикоррупционный суд Армении.